Komentář: Re: Kritika www.mikeb.sk

U článku Kritika stránek
Plaváček z IP *** | 12.10.2004 08:00
Pro Dash: jen tak pro tvou informaci - webdesign není umění, webdesign je řemeslo, jehož cílem je skloubit grafickou myšlenku s perfektní použitelností webových stránek. Což se tobě bohužel nepodařilo. Vezmu to popořadě a šetřit tě nebudu, protože nabízíš tvorbu webu za peníze a měl bys tedy jako správný profesionál respektovat základní zásady tvorby přístupného a použitelného webu.

1. zvolený kontrast barvy písma a pozadí je nedostatečný a spousta návštěvníků prostě nic nepřečte (a stačí málo - třeba více osvětlená místnost slunečním světlem, aby se text stal nečitelným). To je základní prohřešek proti pravidlům přístupnosti, kterou ještě podtrhuje nevhodně zvolený typ písma - kurzíva je obecně špatně čitelná a pro hlavní text webu je naprosto nevhodná (její místo je u citací, zdůraznění částí textu a podobně).

2. dalším základní chybou je NEODLIŠENÍ odkazů v hlavní textové části webu. Jak má obyčejný uživatel poznat co je odkaz a co ne? Mám rejdit myší po obrazovce a doufat, že nalezne, co autor umně ukryl?

3. grafický vzhled je vždy záležitostí subjektivní, nicméně i on musí splňovat některé podmínky - především musí být i průměrně vzdělanému zedníkovi jasné, co tím grafik chtěl říci. Bez tvého vysvětlení bych asi tápal a určitě by mě takto zvolený design neoslovil. Nehledě na fakt, že ta fotografie telefonujícího manažera, či kdo to je, je naprosto nevhodná a evidentně je tam proto, aby stránka něco obsahovala. Prostě zbytečný grafický prvek bez opodstatnění.

4. u profesionální mladé firmy bych očekával beztabulkový layout a výraznější využití stylů, než jenom pro definici vzhledu písma. Odkaz na návštěvní knihu vede do nového okna, aniž jsem na to upozorněn a navíc vypadá úplně jinak, než celý zbytek webu. To považuji za kritickou chybu a bohužel to také dokládá neschopnost nebo lenost autora nebo autorů (kteří chtějí svou práci prodávat, podotýkám) naprogramovat si návštěvní knihu vlastní.

5. obsah webu je absolutně k ničemu a kromě části referencí nepodává budoucímu zákazníkovi žádné informace, proč by se měl rozhodnout právě pro vás. Kromě bezva ceny, která je odkazem, na což jsem přišel až při bližším zkoumání zdrojového kodu. Ostatně, pro objednávku bych asi volil nějaký formulář a ne nutnost spouštět si emailového klienta a vypisovat adresu a vůbec všechno.

Suma sumárum - nejedná se ani náznakem o profesionální web a originální grafický nápad to nezachrání. Myslíte-li to s webdesignem vážně, doporučuji nákup slušné literatury, které je na trhu dostatek.

Odpusťte mi mou přísnost, ale kdo žádá peníze za svou práci, musí být profesionál a na takové designery mám velmi přísná měřítka.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a jedna