Vyzkoušejte Ubuntu!

Napsal (») 27. 9. 2010 v kategorii Operační systémy, přečteno: 2713×
obrazky/ubuntun.jpg

Ubuntu je operační systém postavený na stejném základu jako jeho poněkud známější kolega Linux. Hlavní výhodou je samzřejmě nulová cena a velmi chválená kvalita. Tak to pojďme trochu prozkoumat, ať víme, jestli nám Ubuntu za to vážně stojí.

 

Pro koho je Ubuntu?

Ubuntu může využívat v podstatě každý a to kdekoliv – doma i v kanceláři. Tento operační systém má velmi příjemný vzhled a vlastní programy, které uspokojí základní potřeby každého uživatele. Najdeme tu kancelářskou sadu OpenOffice (textový procesor, tabulky a prezentace) nebo třeba integrovaný email a kalendář Evolution. V OS Ubuntu je přednastavená Mozilla od Firefoxu, ale tu můžete případně vyměnit za některý z široké škály internetových prohlížečů – hlavně nezapomínejte, že Ubuntu spolu s jinými linuxovými operačními systémy totiž obecně nepodporují windowsové aplikace (některé aplikace je však možno spustit přes emulátor Wine). Místo klasických Poznámek můžete využít jednoduchou a lehce použitelnou Tomboy. Co se týče úpravy a shromažďování fotek, je vám k dispozici F-spot, který importuje fotografie z pevného disku, fotoaparátu či iPodu. Rozlišuje šestnáct typů souburů. Pro přehrávání hudby se nabízí Rhythmbox, pro filmy a videa dobře vybavený Totem.Vzhledem k tomu, že všechno výše popsané je součástí instalace a tedy zdarma, těžko posoudit skutečnou kvalitu. Rozhodně mají i tyto aplikace své “mouchy“ , ale pokud vše srovnáme s OS Windows s pořizovací cenou zhruba 2 500 korun, možná by stál za vyzkoušení.

Jak získat Ubuntu k instalaci?

Podle domovského serveru operačního systému Ubuntu se vám nabízí rovnou několik možností. Tou nejpreferovanější je stáhnutí CD přímo z internetu – ale musíte počítat s tím, že zabere asi 700MB a s pomalým připojením tady moc nepochodíte.

Jako další preferovaná možnost se tedy jeví zažádání přímo u distributora v České republice, který vám následně instalační CD odešle a nebo si ho vyzvednete přímo na místě. (Nevýhodou zaslání je poměrně vysoký příplatek a k tomu dlouhá čekací doba.)

 

Související článek: http://owebu.bloger.cz/Operacni-systemy/Ubuntu-Linux

 

Pokud máte nějaké zkušenosti s operačními systémy na základě Linux, rozhodně neváhejte a podělte se s námi pomocí komentářů níže – váš názor nás zajímá. :-)

 

Zdroj: Ubuntu.cz


Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a pět