Ubuntu Linux

Napsal (») 16. 10. 2007 v kategorii Operační systémy, přečteno: 1987×
obrazky/ubuntun.jpg

Co je Ubuntu?


Jistě jste již o Ubuntu slyšeli. Jedná se o linuxovou distribuci, která se vyvíjí ve dvou verzích(desktop a server). Cílem této distribuce je jak sami autoři říkají přiblížit linux obyčejným lidem a to se jim daří. Tato distribuce je vhodný začátek pro ty co chtějí přejít z OS Windows na Linux.

Instalace


K instalaci není nic moc co dodat. Ubuntu je live distribuce, to znamená, že potom co vložíte stáhnuté a vypálené CD například odtud do mechaniky vyberete si z boot meny a systém vám nabootuje přímo do Linuxu aniž by dělala cokoli s vašim pevným diskem. Pohodlně si můžete tedy Ubuntu bezzávazně vyzkoušet. Avšak rychlost není nějak závratná, protože se všechna data načítají s CD-ROM.

Rozhodnete-li se tedy pro instalaci, máte na výbět ze dvou možností. První je, že přejdete přímo a natvrdo, zálohujete data na DVD a po vložení a nabootování Ubuntu z live CD kliknete na instalaci, která umístěnou ikonu na ploše. Instalace je velmi intuitivní, jen vše odklikáte, prakticky neprovádíte žádně složité volby, není třeba jí tedy zde rozebírat. Druhá z možností je uvolnit si na stávajícím NTFS oddílu několik GB místa a při instalaci Ubuntu disk rozdělit na NTFS oddíl Ext3 a Swap. Nemusíte se bát instalátor udělá vše za vás.

Pokud jste si vybrali druhou možnost bude rozdělování disku možná trochu trvat. Po instalaci budet míte stále k dispozici například Windows Xp v menu boot manažeru GRUB.

Tipy a triky v Ubuntu


Předpokládejme, že migrujete na Ubuntu z Windows jako tomu bylo v mém případě. Aby pro vá nebyl přechod tak bolestný jako pro mě doporučuji vzít v úvahu následujících několik rad:

1. Pokud vám bude v Ubuntu chybět jakýkoliv software klidně si jej vyhledejte na internetu . Avšak lepší než kompilovat je pro nezkušeného uživatele nainstalovat si program pomocí Synaptic správce balíku, kde najdete opravdu skoro vše a pokud by náhodou požadovaný software nenašel preferujte .deb balíčky. Z kódu kompilovat opravdu minimálně.

2. Pokud jste závislí na nějakém programu, který je pouze pro OS Windows. Nainstalujte si emulátor Wine. Poté klikněte na soubor .exe pravým tlačítkem myši a v nabídce spustit s napište pomocí příkazu wine. Budete tak moci spouštět .exe přímo z GTK.

3. Mýty o problémy z grafikou v Ubuntu jsou opravdu jen mýty. Osobně jsem měl Ubuntu nainstalováno na 3 noteboocích a ani na jednom nebyl problém s 3D akcelerací a vším okolo. Problém může nastat u nových karet. Avšak na na ubuntu.cz je velice dobrá podpora. Určitě zde najdete řešení na svůj problém.

4. Pokud potřebujete na něco práva roota, v případě že potřebujete něco editovat tak v terminálu zadejte sudo mc, pokud nemáte mc... nainstalujte pomocí Synaptic. V tomto souborovém manažeru podobném total commanderovi lze tyto operace jednoduše provést.

5. udržujte si svůj systém čistý, tzn. kompletně odeberte balíčky jenž už nepotřebujete. Seznam balíčků, které jste v minulosti nainstalovali se dostupný v Synapticu v logu.

6. Pokud možno nehledejte za problémy složité řešení, v drtivé většině případů lze váš problém vyřešit pomocí nástroje, kterými je Ubuntu bohatě vybaveno.

7. Ubuntu nabízí skvělou možnost vyzkoušet si 3D plochu s efekty. Tato volba je však pro novější PC. Na starších to znamená rapidní propad výkonu. Efekty lze aktivovat v Meny Systém -> Volby. Popřípadě lze v Synapticu doinstalovat potřebný konfigurační nástroj, pokud si potřebujete hrát s efekty.

Novinky v Ubutu


Ubuntu je k dostání už nějakou dobu, avšak blíží se vydaní nové verze 7.10 která má být k dostání během několika dnů. Momentálně je na světe betaverze, která ještě obsahuje pár chyb.

Přehled zásadních inovací:

Rychlé přepínání mezi uživateli

Nová přehledná konfigurace X

Lepší podpora grafických karet ATI a NVIDIA

Automatická instalace Tiskáren

Zápis do NTFS oddílů ihned po instalaci

Menší spotřeba u notebooků

a spousta dalších....

Závěr


Doufám, že vás tento článek navnadí a Ubuntu zkusíte. Za zkoušku v tomto případě nic nedáte. Snad jen trošku trpělivosti a rozvahy. Ubuntu je kompletně v češtině, samozřejmě. Osobně mi tato distribuce vyhovuje snad bude i vám.
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a dvě