Vysvětlete babičce co je to Internet

Napsal O webu (») 14. 10. 2004 v kategorii Internet, přečteno: 7025×

Aneb, takové malé shrnutí pro všechny...

Internet

Internet = celosvětová počítačová síť. Základem je tzv. hypertext = odkaz na jiný dokument či soubor na webu. Vymyslel ho fyzik Tim Berners-Lee. Internet vznikl z americké vojenské sítě v roce 1969. Propojily se mezi sebou různé počítače, které mohly předávat data dál, i když některé části sítě byly poškozeny. Podle pracoviště ARPA (Advanced Research Project Agency) se síť jmenovala ARPANET. Časem se napojovaly i civilní instituce (-> NSFNET). Služba World Wide Web vznikl v roce 1989 ve výzkumném středisku CERN a odtud se rozšířila po celém světě.

Provoz počítačových sítí je založen na aplikačních protokolech. Ty umožňují pohyb informací po síti. Informace putují z počítače na počítač, až dosáhnou cíle. Existují různé soustavy síťových protokolů. Internet používá protokoly TCP/IP (dále je známý např. model ISO OSI).

TCP/IP

TCP/IP - skládá se ze 3. vrstev: aplikační vrstvy (převod dat pro koncovou aplikaci (SMTP, FTP, POP3, HTTP, TELNET, RLOGIN)), síťové vrstvy (přenáší tzv. IP diagramy mezi počítači; nese adresu příjemce), transportní vrstvy (=protokoly TCP a UDP; dělí přenášená data na tzv. pakety).

Spojení TCP/IP se stahomepage/index.htmllo standardem, který se používá na Internetu, a proto spolu mohou komunikovat počítače s různými operačními systémy.

Internetová adresa

Internetová adresa - je 32-bitové číslo. Každý připojený počítač má přiděleno jednu IP adresu. Zapisuje se takto: 123.45.67.89 (4 x 8b = 32b). Maximální počet připojených počítačů tak může být 4 228 250 625, což je o něco "málo" méně než počet lidí na světě, v současnosti se počet zároveň připojených pohybuje okolo půl miliardy. Pro přehlednost byl vytvořen systém pojmenování domén DNS = Domain Name Server, který převádí číselnou adresu na textovou, která se lépe pamatuje.

Domény

Domény jsou vlastně IP adresy převedené na text. Jméno počítače se skládá z domén oddělených tečkou, např. linux.slapanice.cz. Doména nejvyšší úrovně je vpravo (cz), doména druhé úrovně je vlevo od ní (slapanice), určuje název organizace, 3. úroveň určuje název počítače v rámci organizace atd. Doména první úrovně určuje skupinu podle země nebo kategorie (cz - Česká republika, us- USA, com - komerční organizace, edu - vzdělávací instituce, gov - vládní stránky, mil - vojenské stránky atd.).

K Internetu se dá připojovat několika způsoby.

Nejběžnější je připojení přes telefonní linku. Toto připojení je sice nejdostupnější, ale také nejhorší vzhledem k rychlosti připojení. K připojení je třeba mít modem (modulátor-demodulátor), který převádí analogový signál na digitální a obráceně. Modemy umožňují přenos rychlostí 56kb/s (= 7kB/s), přičemž se musí počítat s tím, že data nejsou z Internetu pouze přijímána, ale i odesílána (max. 33kb/s), proto je celkové příjem dat nižší.

Další možností je připojení přes ISDN. Toto připojení je o něco rychlejší než připojení přes telefon. K připojení je třeba mít ISDN modem a ISDN linku.

Můžeme se připojit i přes kabelovou televizi. Tato možnost zatím není moc dostupná - je třeba mít zavedenou kabelovou televizi a navíc musí provozovatel kabelové televize podporovat datové služby. K připojení je třeba mít speciální kabelový model.

Jinou, stále oblíbenější variantou, je připojení bezdrátové. I to má své klady i zápory. Na jedné straně je možnost neustálého připojení k Internetu a relativní cenová dostupnost. Na straně druhé je třeba, aby mezi naší anténou a hlavním vysílačem byla přímá viditelnost, proto se toto připojení objevuje jen ve větších městech. Navíc kvalitu přenosu ovlivňuje i počasí. Bezdrátových připojení existuje několik druhů. Ke známějším patří tzv. mikrovlnné připojení, satelitní připojení, dále pak připojení rádiové.

Princip fungování prohlížeče www:

Prohlížeči se zadá internetová adresa. Název se převede za pomocí systému DNS na IP adresu, na kterou je prohlížeč přesměrován. Z dané lokace se pak načtou data, které jsou prohlížečem interpretovány jako webová stránka, která se zobrazí. Počítač si ukládá některá data (obrázky, flash-animace...) do tzv. proxy-cache. Cache je v podstatě skladiště souborů. To urychluje načítání stránky někdy v budoucnu - obrázky se nestahují ze serveru, ale načtou se z disku, což je rychlejší. Webové stránky se vytváří za pomocí jazyka HTML, který říká prohlížeči, jak je daná stránka (dokument) upravená, kde se nachází obrázky, jaké písmo, barva se použije apod. Časté je též využívání jiných programovacích (pod)jazyků, jako je JavaScript, VisualBasicScript; pro větší interaktivitu se používají tzv.CGI skripty. Mezi skriptovací jazyky nejčastěji užívané na Internetu patří PHP, ASP a Perl.

Princip fungování elektronické pošty:

Elektronická pošta je další ze služeb Internetu. Umožňuje zasílat zprávy (ale i soubory apod.) téměř všem lidem na světě v krátkém okamžiku. Na zasílání a přijímání elektronické pošty je třeba mít nainstalovaného poštovního klienta. Mezi nejznámější patří Outlook Express a Netscape Messenger. V případě, že chceme vybrat poštu, se klient připojí k serveru, na který nám pošta chodí, a zprávy stáhne do počítače. Stejně to funguje i naopak. Emailové adresy jsou ve tvaru jméno_účtu@název_počítač_kde_je_pošta.doména_1._řádu.

Počítačové sítě

Počítačové sítě vznikly jako potřeba k rychlému přenášení informací. Původně sloužily počítačové sítě pro armádu, kde byl už od začátku kladen důraz na to, aby se data dostaly k cíli, i když bude síť na některém místě poškozená. Postupně sít převzaly univerzity a v současnosti jsou běžné téměř v každé firmě či škole. Počítačové sítě se dělí na LAN (Local Area Network; použití v jedné nebo několika sousedních budovách), MAN (Metropolitan Area Network; velký podnik či místo), WAN (Wide Area Network; síť tvořená propojenými LAN, MAN). Nově existuje WLAN (bezdrátové připojení). Podívejme se na síť LAN, která patří k nejrozšířenějším:

Základními topologiemi (sestavením, uspořádáním sítě) jsou sběrnice, kruh a hvězda. Typ sběrnice (počítače jsou zapojeny za sebou) se dnes už téměř nepoužívá kvůli svým nevýhodám (omezená délka, složitá identifikace závad). Při sestavení do kruhu jsou počítače jakoby zapojené do jednoho kruhu. Technologie využívající zapojení do kruhu jsou Token Ring a FDDI. V současnosti je nejběžnější zapojení do hvězdy, kdy jsou na centrální počítač napojeny ostatní počítač.

Sítě se mohou dělit i podle typu používaných kabelů a protokolů. K nejpoužívanějšímu typu sítí dnes patří Ethernet. I ten může přenášet data jiným způsobem a jinou rychlostí, proto se dělí na obyčejný Ethernet (10 Mb/s), Fast Ethernet (100Mb/s) a Gigabitový Ethernet (1Gb/s).

Jeden počítač v síti musí být "hlavní", tzv. server, který řídí práci v síti všech ostatních počítačů.

K připojení k síti je třeba mít síťovou kartu. Ta obsahuje konektor pro připojení síťového kabelu. Konektorů může být více druhů, časté jsou však konektory RJ-45, které jsou využity k propojení s kroucenou dvoulinkou. Používá se, i když v menší míře, koaxiální kabel (tlustý (konektor CANNON-15) a tenký (BNC konektor)). Kvalitní a rychlý přenos nabízí optická vlákna. Dále existuje rozmáhající se bezdrátové sítě (Bluetooth).

Softwarové vybavení:

K provozu sítě je třeba mít vhodný operační systém. Pro obyčejné spojení dvou počítačů stačí klidně i Windows 98. Pokud chceme provozovat server, je třeba mít specializovanější operační systém, např. Windows NT, Novell či hlavně Linux, který je velmi stabilní a původně i dělaný pro práci se sítěmi.

Využití některých aplikací pro práci s prokoly:

telnet - můžeme se jako normálně připojit na dálku k počítači.

ftp - File Transfer Protocol - prokol pro přenos souborů. Přenáší se jím soubory ze vzdáleného počítače k počítači lokálnímu.

www - World Wide Web. Službu zajišťuje protokol http a slouží k přenosu hypertextových dokumentů. Tyto dokumenty v sobě mají odkazy na jiné dokumenty. Webové stránky se prohlížejí pomocí prohlížečů (browserů -> brouzdat). Nejznámější jsou Internet Explorer, Netscape Communicator, Opera a z čistě textových (někdo nechce zdržovat načítání stránky obrázky) lynx.
Autor: m1c4a1, admin

Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
| 19.8.2011 14:50
Vznik apranetu: cs.wikipedia.org/wiki/ARPANET

WorldWideWeb byl prvním programem, který nepoužíval pouze tehdy běžný File Transfer Protocol, ale také Hypertext Transfer Protocol, který vymyslel Berners-Lee v roce 1989.
cs.wikipedia.org/wiki/WorldWideWeb
jaaaaaa z IP 85.70.93.*** | 19.8.2011 14:28
tadadam tam, kolega se sice děsně zasmál, ale sám neumí číst smile 1969 a 1989 jsou trochu jiná čísla a o každém se mluví v jiném smyslu. Kde jste přišel na to, že Berners Lee ho vymyslel 1969 vážně nevím smile dobrej vtipálek jste
~~~~~~~~~~~~~~~ z IP 81.91.219.*** | 18.11.2010 11:31
smilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmiledobry web lidi smileD dostal sem ukol a dostal sem z nej 1+ a to me uci hrozna uca smileDDDsmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmile
hribik-hlubik z IP 213.151.218.*** | 8.1.2007 12:37
lukenet z IP 85.70.22.*** | 5.6.2006 17:14
ty jo spiderere, trochu duchaplnejc by to neslo?
spiderer z IP 195.113.171.*** | 5.6.2006 10:23
smajl smajl
12 z IP 195.113.171.*** | 5.6.2006 10:23
smajl smajl
b.e.p. z IP 62.141.24.*** | 9.1.2006 20:59
mocinky děkuju potřebovala sem něco o netu do školy a tady bylo všechno!smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl4 ? ! smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl4 smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl smajl
ImothepH z IP 62.65.180.*** | 22.4.2005 18:11
jo takto >|| smajl
ImothepH z IP 62.65.180.*** | 22.4.2005 18:10
[3]smajl
ImothepH z IP 62.65.180.*** | 22.4.2005 18:10
http://www.owebu.cz/100-136-Internet#5
smajl smajl
avan z IP 147.175.167.*** | 20.4.2005 21:49
co krutis hlavou :D
lukenet z IP 85.70.22.*** | 20.4.2005 21:06
[3] a [5] smajl
mone z IP 194.108.125.*** | 20.4.2005 16:58
mohli. reklama na prezervativy.
vize je takova: usti nad labem, chudinska ctvrt. kamera zabira rodiny s kupou deti. pak je v zaberu jejich chyse, pardon, dum. vylamany okna, vytrhany podlahy, prodany radiatory (prodana nevesta), ohniste se zbytky nabytku...
znova zaber na deti.
a nakonec titulek: "prezervativ? bud si kupte durex, nebo sexualne abstinujte!"
smajl
avan z IP 147.175.167.*** | 20.4.2005 16:42
zaujima
avan z IP 147.175.167.*** | 20.4.2005 16:42
smajlto ma zujima
lukenet z IP 85.70.22.*** | 20.4.2005 14:32
Jakou reklamu? Myslim jaky typ?
Zukza z IP 84.242.95.*** | 20.4.2005 14:19

Ahojky,dneska jsme dostali ve škole za úkol vymyslet na internetu Nějakou reklamu.Nemohli by jste mi prosím malinko pomoci?Dík Zuzkasmajl
Šárka z IP *** | 18.10.2004 13:27
Fakt díkysmajl smajl
Raven z IP *** | 14.10.2004 21:48
Z clanku vyplyva, ze Internet byl vymyslen Timem, ale ve skutecnosti tomu tak neni. Tim Berners Lee stvoril protokol http dle toho, co vim a mnoho dalsich veci, ale v roce 1969 byl jeste male dite... ovsem z clanku to vypada, ze pracoval v te dobe.. dale tam byla ta chyba o ADSL, kterou jste beze zminky opravili - super, zminka by se hodila
Dale pochybuji, ze Netscape Messenger je hodne znamy, tedy alespon v ceskych krajich, to uz spise napiste Thunderbird nez Netscape Messenger, nebo The Bat nebo neco podobneho...
Dale v prohlizecich je taky trochu chyba, tohle mozna platilo pred par lety, ted je nejznamejsi IE, firefox, opera... ani nahodou tam nefiguruje Netscape. Ale budiz.
No a tot vse pokud pominu spoustu technickych nepresnosti na ktere nemam cas. Je tam toho proste velka hromada a mam pocit, ze to autor udelal postahovanim info z ruznych zdroju a jeste ne moc spolehlivych a starych.

Fingarfae: kdyz si admini vyhraji a smazou veci a ani na to neupozorni tak jsme pak za debily, tohle by slusnej server neudelal, aspon zminka o mazani by se hodila :D


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a tři