Ohebný OLED displej

Napsal (») 15. 3. 2011 v kategorii Hardware a mobily, přečteno: 1834×
banan/img/flexible-organic-el-display.jpg

Rok 2005 - Je to nějaký žert a nebo skutečnost ? Jedna ze zaručených cest, jak ještě více proslavit nějakou technologii, je udělat ji flexibilní. Něco obdobného se povedlo Kyótské univerzitě ve spolupráci s firmami Mitsubishi Chemical Corp, Pioneer a Rohm. Momentálně mají k dispozici ohebný, modře zářící displej tvaru a velikosti navštívenky, ujíšťují však veřejnost, že adaptace na celé spektrum barev nebude problém.

Flexible-oled-displayRok 2007

Převratný OLED panel představila koncem minulého týdne japonská Sony. Její produkt konkuruje podobným výrobkům z dílen společností LG.Philips a Samsung. Sonyho rivalové však umí zobrazit pouze 16 000, resp. 262 000 barev. OLED za své podstaty nevyžaduje žádné podsvícení (současné LCD podsvícení vyžadují) - díky tomu bude možné vyrábět velmi tenké ohebné obrazovky, které by mohly za několik let například nahradit klasické noviny. Prototyp s uhlopříčkou 64 milimetrů nabízí rozlišení 160 x 120 obrazových bodů. Hodnoty kontrastu se vyšplhaly k poměru 1000:1. Tento revoluční displej je nejen ohebný ale také extrémně tenký a z části průhledný. Displej se skládá z organické vrstvy elektroluminescenčních diod o tlouťce 0,3 mm, hmotnost se v případě barevné verze pohybuje kolem 1,11 g, u monochromatické pak 0,96 g. Ohebné OLED displeje také disponují výborným jasem.

Foldphone-ed01

Rok 2008

Společnost TDK představila na veletrhu Ceatec ohebné OLED displeje. Společnost Sony je průkopníkem, co se týče OLED displejů a jako první představila televizor s touto technologií, jenž je však příliš malý a příliš drahý. Nyní tato firma společně s Max Planck Institute předvedla ohebné a průhledné displeje, které mohou zobrazit barevný obraz. Dle Sony budou zastaralé televizní obrazovky a neohrabané laptopy věcí minulosti a o vše se má postarat právě OLED.

Flexible-display-rollout

Využití ohebných displejů se najde také v armádě:

1175288491763-ai03-07battle7

Ohebné OLED displeje mají také výhodu v nízké spotřebě, jež je udávána jako méně než 15 mW na čtvereční centimetr. A stejně tak čas odezvy má být s dnešními LCD naprosto nesrovnatelný - mezi 1 a 500 µs, o úhlech pohledu nemluvě. Díky tomu, že displeje jsou průhledné, je možné je na sebe vrstvit a jejich velikost omezuje prý pouze substrát, na kterém jsou OLED naneseny. 

VIDEO(Zdroj: www.androidik.cz)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a osm