Photoshop pro začátečníky 88.díl, Ostření 1.

Napsal (») 15. 1. 2009 v kategorii Grafika, CSS, přečteno: 3436×
obrazky/zacikona.jpg

Ostření

V těchto dílech se budeme zabývat jemnými detaily, které dělají rozdíl mezi rádoby kvalitním obrázkem a profesionálním snímkem. Téměř všechny digitální obrázky mají na začátku neostrý vzhled a žádný snímací prvek nedokáže zachytit tolik detailů, kolik obsahoval původní obraz (ať už se jedná o digitální fotoaparát, skener a podobně). Jedinou výjimku tvoří snad jen velmi kvalitní válcové skenery, u kterých dochází k zaostření již v průběhu skenování. Pouze obrázky vytvořené ve Photoshopu nebo nějakém rendrovacím programu 3D budou již od začátku stoprocentně ostré. Ale i tyto formáty dokumentů mohou působit neostře, když je zmenšíte nebo zvětšíte (jinými slovy provedete interpolaci). Nakonec dojde ke ztrátě detailů ještě v tiskovém výstupu na inkoustové nebo komerční tiskárně, protože většina výstupních zařízení není schopna reprodukovat stejný objem detailů, jaký vidíte na obrazovce. Pokusíme se proto kompenzovat možné ztráty zvýšením rozdílů mezi jednotlivými oblastmi (tzn. ostrosti), můžeme vykompenzovat faktory, které způsobují měkký vzhled obrázku.

Až se naučíte správně ostřit obrázky, zjistíte, že mají mnohem čistější vzhled (zejména v tisknu) a že vykazují mnohem lepší výsledky než měkce vyhlížející skeny. Samotné ostření ale vše nespraví, ať jej aplikujete sebevíc. Vyhýbejte se proto příliš rozmazaným snímkům, které jen stěží napravíte.

Odstranění zrna filmu a šumu ze skeneru/ fotoaparátu

Doostření zvýrazní téměř všechny detaily obrázku, to znamená i prach a škrábance, které se mohly při pořízení snímku zaznamenat. Pokud jste o ně stáli, je to v pořádku, jestli jste však usilovali o čistější vzhled, budete muset uplatnit některé z technik doostření.
K odstranění šumu obrázku se používají čtyři hlavní filtry: Gaussovské rozostření, Vyhladit, Medián a Prach a škrábance. Pro zjednodušení říkám prachu a škrábancům šum. Podívejme se tedy na každý z nich, počínaje nejjednodušším a konče nejsložitějším.

Gaussovské rozostření

Tento filtr je přesným opakem ostření, neboť snižuje zřetelnost přechodů mezi objekty a rozostřuje rendrování obrázku. Jedná se o metodu používanou obvykle k odstranění šumu. To ale ještě neznamená, že jen proto, že je známá a běžně používaná, vám ji doporučuji. Vedle ní se totiž nabízí mnohem více sofistikovanějších metod, které neničí detaily obrázku.



Vyhladit

Několik dalších filtrů, které si zde probereme, naleznete v menu Filtr/ Šum. První volbou tohoto menu je příkaz Přidat šum, který jako jediný přidává do obrázku prach. Ostatní filtry šum a prach odstraňují. Filtr Vyhladit rozpouští nejmenší tečky a prach do okolí, hlavní detaily však ponechává nedotknuty. Jediným problémem tohoto filtru je jeho účinnost, která není vždy dostatečně velká na to, aby odstranila všechen šum. Když tedy obdržíte obrázek s minimem šumu, filtr se oplatí, pokud však bude snímek silně prostoupen prachem či škrábanci, poohlédněte se po jiném nástroji nabízeném v menu Filtr/ Šum.

Medián

Filtr Medián uplatňuje při odstraňování šumu z obrázku zajímavý přístup – zakulacuje totiž rohy objektů a tím dává prachu a šumu zaniknout. Při zvětšování poloměru filtru bude docházet k většímu zakulacení rohů a tím i k prolnutí větších částic šumu s okolím. Předností tohoto filtru je fakt, že nic nerozmazává. Při aplikaci filtru obvykle používám Poloměru většího než 2.





Štítky: Adobe Photoshop
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a deset