V tomto díle si ukážeme základní model softwarového procesu,jeho výhody a nedostatky,a pak si i ukážeme některé jeho nástupce...
V úvodu si uděláme menší rekapitulaci(pro ty co nečetli 1.díl).V minulém díle (1. díl) jsme se přímo vrhli do základní definice softwarového inženýrství a taky jsme si udělali nástin softwarového procesu. V tomto díle si ukážeme základní model softwarového procesu,jeho výhody a nedostatky,a pak si i ukážeme některé jeho nástupce.První z nich si také rozebereme.
Softwarový proces
I když jsme si minule řekli co to softwarový proces je,tak si tu ted napíšeme jeho stručnou a jasnou definici a rozebereme si ji.
Softwarový proces je po částech uspořádaná množina kroků směřujících k vytvoření nebo úpravě softwarového díla.
tato definace znamená následující:
• Krokem může být nějaká aktivita,nebo další podproces.
• Aktivity a podprocesy mohou probíhat souběžně, a proto je nutná jejich koordinace (řízení).
• Je nutné zajistit jeho znovupoužitelnost ve vztahu k jednotlivým softwarovým projektům. Cílem je dosáhnout stabilních výslednků vysoké úrovně kvality.
• Řada činností je zajišťována lidmi vybavenými určitými schopnostmi a znalostmi mající k dispozici techniské prostředky nutné pro realizaci těchto čínností.
• Softwarový produkt je realizován v kontextu organizace s danýmo ekonomickými možnostmi a organizační strujturou.To znamená dělím jen to co jsem schopen dodělat a ne to na co nemám.
Za desítky let vývoje softwarových systémů se objevila sousta modelů jak by měl softwarový proces vypadat. Dotěď však neexistuje detailně a přesně definovaná podoba nějakého referenčního modelu softwarového procesu.I přez to lze říci,že základem větiny softwarových procesů je tzv. vodopádový model.Teto rozšířený a modifikovaný lze nalést ve většíně současných prístupů.
plná velikost
U vodopádového modelu vycházíme z rozdělení životního cyklu na tyto čtyři fáze:analýza požadavků a jejich specifikace, návrh softwarového procesu,implementace (kodování),testování ladění a instalace.Princip spočívá v tom,že dokud se nedokovčí jedna část tak nemůže začít druhá.To je dáno tím,že vstupem druhé části je výstup části předchozí.Nedostatky které v průběho let vedly k jeho modifikaci jsou tyto:
• Dlouhá prodleva mezi zadáním projektu a vytvořením první spustitelné verze.• Výsledek závisí na uplném a korektním zadání požedvků kladených na výsledný produkt.
• Nejde odhadnout výsledná kvalita produktu daná splněním svěch požadavků,dokud není hotov výslední software.
Snaha odstanit tyto nedostatky vede k různým modifikacím základního vodopádového modelu.Jedním za takových modelů je např: incrementální model který je postaven na principu postupného vytváření spustitelných verzí a zahrnující stále širší škálu funkcí,čímž se software stává dokonalejší.V podstatě se jedná o řadu měnších vodopádů s kratším životním cyklem kde každý cyklus odpovídá nějaké verzi doplněné o definované požadavky.
Dalším způsobem jak postupovat při vývoji softwarového systému je takzvané průzkumné programování. Toto však není přímo softwarovým procesem,spíše naopak se to dá považovat spíše za odstrašující příklad.
plná velikost RUP - Racional United Process
Proces RUP je výsledkem společného vývoje řady velkých firem.Tento proces definuje disciplinovaný přístup k přiřazování úkolů a zodpovědností v rámci vývojové organizace. Jeho cílem je zajistit vytvoření produktu vysoké kvality požadované zákazníkem v rámci predikovatelného rozpočtu a časového rozvrhu.
V čem je tento proces odlišný od výše zmíněného vodopádového modelu?Jakým způsobem odstraňuje nedostaky??Odpověď spočívá v dodržená několika následujících principů:
• softwarový produkt je vyvíjen iteračním způsobem• jsou spravovány požadavky na něj kladené
• využívá se již existujících softwarových komponent
• model softwaroného systému je vizualizován
• průběžně je ověřována kvalita produktu
• změny systému jsou řízeny
A tím bych tento díl článku uzavřel.V příštím díle si rozebereme jednotlivé body RUP a hlouběji se do tohoto procesu zakousneme.
základní zdroj informací - učební texty předmětu Úvod do softwarové inženýrství VŠB-TUO Prof.Ing. Ivo Vondrák CSc.
Autor: Fingarfae