RSS - Really Simple Syndication

Napsal O webu (») 5. 9. 2005, přečteno: 2042×

RSS ve zkratce

Co je to RSS?

Na internetu je tato zkratka známá několik let (již v roce 1999 vzniklo RDF a v návaznosti s ním RSS), ale přesto se najdou tací, kteří nemají páru o nějakém "er-es-es". Někteří jedinci si dokonce můžou myslet, že RSS byla za fašistického Německa jednou z podsložek SS, či SAS. "Tak co to teda je?" Ptal se mě jeden člověk na ICQ. RSS, jak už název tohoto spotu napovídá, je zkratka z angličitny a znamená Really Simple Syndication -- tedy, přeloženo do češtiny, "skutečně jednoduché sdružení". Co sdružuje? Sdružuje seznam odkazů jednoho zdroje, které vedou na další informace. To znamená, že RSS si ze seznamu zdrojů vybere několik odkazů (nejčastěji deset), u nich vypíše perex -- odstavec z textu, stručný obsah, nebo několik vět a linkem vede na každý z odkazů zvlášť.

K čemu je to dobré?

Tak teď se nejspíš ptáte, z jakého důvodu se RSS vůbec používá, když stejně, ba dokonce ještě jednodušeji, můžeme kontrolovat stránku "ručně". Výhodou celého RSS totiž je, že v každé RSS čtečce (více o čtečkách na konci článku) můžete mít libovolný počet zdrojů a pouhým refreshováním (podobné jako u internetového prohlížeče) získáte seznam stránek, kde byl obsah změněn. Respektive kde přibyl nový článek. Po kliknutí na příslušný odkaz čtečka považuje odkaz za přečtený a při dalším zobrazování už na něj neupozorní. Můžete tedy tak bez větší námahy sledovat aktuální dění na všech vašich oblíbených stránkách, které RSS export podporují.

Jak poznat stránku, která RSS podporuje?

Všechny stránky, které mají svůj RSS kanál by měli ve svých hlavičkách (myšleno mezi párovými tagy < head> a </head>) upozorňovat prohlížeč na to, že nějaký RSS výstup vůbec mají. Nejčastěji je RSS výstup zapsán takto: <link rel="alternate" type="applica­tion/rss+xml" title="popis" href="odkaz na soubor s XML" />. Typem odkazu označeným jako application/rss+xml jsme prohlížeči dali vědět, že stránka RSS výstup má. Místo application/rss+xml můžeme ještě použít text/xml. Tuto konstrukci však nedporučuji, protože ve spojení s RSS je možné, že některé prohlížeče budou RSS zcela ignorovat. V různých prohlížečích se může oznámení o RSS výstupech lišit. Například Firefox dá uživateli vědět o přítomnosti RSS kanálu oranžovým čtverečkem v dolní liště, zatímco Opera bílým nápisem RSS na modrém podkladu v adresovém řádku. Protože Internet Explorer application/rsx+xml nezná, je vhodné umístit odkaz na RSS i do kódu stránky tak, aby si i uživatel s MSIE, kanál mohl umístit do své externí čtečky.

Možnosti výstupů

S RSS se na internetu můžeme setkat i ve více formátech. Zatímco dříve jsme se setkávali převážně s RSS 0.9× a RSS 1.0, dnes se často objevuje RSS 2.0. Kromě možnosti RSS exportu článků, je možné přiřadit jeden kanál například i pro komentáře. To se zvlášť hodí pro weblogy, kde je často možnost každý článek okomentovat. Kromě samotného RSS lze ještě využívat Atom, který však v české kotlině není tolik rozšířený. Možnosti agregace Agregovat RSS výstupy nám umožní čtečka. RSS čtečky můžou být buď externí (samotný pogram), nebo interní (součást browseru). Některé prohlížeče mají dokonce RSS čtečku jako základní součást výbavy -- viz. nová Opera 7. RSS čteček je v dnešní době mnoho druhů, každá je však založena na stejném principu, jenom jejich ovládání se může lišit. Mezi oblíbené čtečky patří například Feedreader, RSS Point, Sage, FeedDemon a mnoho dalších. Kromě RSS čteček ale můžeme RSS využít i za pomoci různých webových agregátorů. Tyto agregátory mají stejně jako čtečka několik zdrojů, které prochází programový skript. Pokud se v některém zdroji něco změní, skript, podobně jako čtečka, zobrazí nový příspěvek, respektive pouze perex, na titulní stránce, či archivu. Návštěvník tak má přehled nových informací na jedné stánce. To se vyplatí zvlášť, když jste mimo svůj počítač a RSS čtečku nechcete instalovat.

Závěrem

RSS je skvělá věc. Každému bych jí doporučil. Obyčejným lidem, kteří nechtějí ztrácet čas prolézáním množství stránek a kontrolovat nový obsah, i webdesignérům a bloggerům, kteří si tak můžou udržet stálou návštěvnost.
Autor: Ondřej Kůrka
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a čtyři