Přístupnost webových stránek v jednotlivých prohlížečích.
V případě, že si na úvodní stránku webu umístíte přátelské oznámení, že jste ho optimalizovali pouze pro Internet Explorer 4.0 a rozlišení 160x25px, tak Vás uživatel se kterýmkoliv jiným prohlížečem (např. JÁ) nebude mít příliš v lásce. Pozornost věnovaná jiným browserům a způsobům ovládání webu odlišuje amatéry a (polo)profesionály. Váš web by neměl dávat přednost nějaké konkrétní formě zobrazení, aneb uživatel (popř. vyhledávací robot) by se měl dostat k informacím stejně dobře s myší i bez ní, pomocí hlasové čtečky, nebo kteréhokoliv prohlížeče. Prakticky to jde zrealizovat jen velice těžko.Osobně usiluju o optimalizaci (to znamená, že se snažím, aby se web zobrazoval stejně) pro pětkové a vyšší řady prohlížečů IE, Mozillu 1.4+, Mozillu Firefox a Operu 7.20. Na internetu se ještě nacházejí emulátory pro Lynx a Safari 1.2. Nevím kdo z Vás má doma Mac, ale mně nezbývá než ignorovat IE5/Mac a Konqueror pro Linux.
Dále je dobré přidat na začátek webu odkazy (ukryté pomocí CSS*) odskakující na jednotlivé části webu (menu, obsah,..), které poslouží uživatelům hlasových čteček. Simulace výstupu čtečky je jednoduchá -- otevřete si svůj web jako HTML dokument třeba v notepadu a čtěte si řádek po řádku bez tagů (ale např. s alty). Je to HUMUS!
Navigace pomocí klávesnice se taky testuje snadno. Prostě se pokuste při pohybu na webu vynechat myš a pohybovat se pomocí tabulátoru.. bez použití atributů tabindex a accesskey návrhářem webu to není žádná sranda..
Při optimalizaci berte v úvahu procenta prohlížečů vyskytujících se na Vašich webech. Většina stránek nepotřebuje úpravu pro hlasový výstup, ale pokud se chcete webu věnovat i nadále a tvořit v budoucnu portály typu seznam.cz, tak je užitečné dávat si pozor už teď.
Fil
blog.filosof.biz
* ne pomocí vlastnosti {display: none;}, to čtečky ignorují! Osobně používám {position: absolute;left: -9999px;}
Autor: Fil