Domény podruhé - I.

Napsal O webu (») 26. 7. 2005, přečteno: 1823×

systém Ar

Minule jsme si trochu přiblížili problematiku vymýšlení domén, nyní se zaměříme na tématiku domén již existujících. Dejme tomu, že jsme si v minulém díle vybrali a zaregistrovali doménu inpos.cz, vzniklá z příkladu Internet po síti. Máme doménu - jméno, ale to pro úspěšné dokončení procesu vymýšlení domény nestačí. Je dobré si spočítat její hodnotu, no, a protože jsem nikde na internetu nenašel měřítko a celkový systém, dle kterého by šlo doménu posoudit a který by mi vyhovoval, zkusím ho zde vymyslet.

systém hodnocení Ar



Je založen především na zapamatovatelnosti domény, dále na atributech jako je název odpovídající zaměření, použité znaky... Pokud má být hodnocení objektivní, mělo by být posouzeno jinou osobou, než tím, kdo doménu vymýšlel, ale v podstatě bych chtěl systém definovat tak, aby byl proti tomu imuní. Nakonec by mělo vyjít hodnocení, tady by se mi líbilo slovo "rating", podle kterého by doménu šlo zařadit.

Hodnocení jednotlivých prvků domény se bude udávat v následujících jednotkách:
  • A - 1.
  • B - 2.
  • C - 3.
  • D - 4.
  • E - 5.
První důležité pravidlo je rozškatulkování na různě zaměřené a obecné weby. Dle toho je také dobré si vybrat doménu I. řádu. Ikdyž dnes již neplatí, že .com je jen komerční, objevují se různé osobní a odborné weby právě na této doméně, hlavně kvůli její ceně. Doména .net a podobné stále mají svůj původní význam. Pokud bude web obecný, je lepší zvolit doménu .cz, protože většinu lídí tam napadne dát naši národní doménu, na Slovensku tedy .sk. Web musí splňovat základní kritérium, být v jazyce domény, tedy .cz - česky, .sk - slovensky apod.

Nejvyšší stupeň hodnocení bude zastávat zapamatovatelnost. Není divu, je to to nejdůležitější. Bohužel není možné studovat z ekonomických důvodů tento jev u více objektů, tedy se to pokusíme vyřešit trochu strojově. Nejdříve si spočítejme počet slov, poté počet pomlček mezi nimi. Poté se zaměříme na jazyk, ve kterém jsou napsané. Je dobré, když se shoduje s jazykem, ve kterém jsou psané stránky. Pokud slovo neexistuje, je nutné důkladně prověřit zapamatovatelnost. Zpočítáme si tedy počty samohlásek a souhlásek. Většina dobře zapamatovatelných slov mívají vyrovnaný počet. Tedy se sou. a samo. většinou střídají. Není špatné mít i více samohlásek či souhlásek vedle sebe, ale potom je dobré mít kratší doménu. Velice důležitá je délka domény, která se odvíjí od počtu slov, písmen, opakování, pomlček atd. Pozor je také nutné dávat na různé opakování se písmen a existenci dalších znaků.

K jednotce A přiřadíme číslo x, které odpovídá počtu použitých slov doméně.Počet číselných znaků také přičteme jednotce A. Dále vypočteme hodnotu y, která vznikne tím, že doménu procentuálně rozdělíme na souhlásky a samohlásky, hodnoty od sebe odečteme, menší od větší, tak, aby jsme dostali vždy kladné číslo, vydělíme pěti. Vzniklé číslo vynásobíme počtem písmen a přiřadíme jednotce C. Pokud se znak opakuje dvakrát po sobě či vícekrát, vynásobíme tento jev 5 od součinu odečteme 5. Pokud se to děje ob znak, použijeme hodnotu 3 (od součinu -3), více znaků hodnota 2 (od součinu -2), hodnotu přiřadíme k B. Také k jednotce B přičteme vždy jeden bod, pokud se některéz písmen objeví více jak 3x (3. počítaje).

Pokračování v dalším díle,který bude přímo navazovat na tento. Pokud by jste měli jakékoli připomínky k systému Ar, napište mi je, prosím, na můj e-mail.
Autor: Tower
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a dvanáct