Domény - jak je vymýšlet

Napsal O webu (») 8. 7. 2005, přečteno: 2055×

Něco málo z oblasti domén

doménová jména .cz



Kařdý, kdo si chce zřídit web na tím přemýšlí. Hostovat na své vlastní doméně II. řádu, nebo využít služeb freehostingu, který nabízí doméne III. řádu + chce reklamu, ale je zdarma? Je to jistě o penězích, ale kdo chce, aby web vypadal trochu profesionálně, tak žilou pustí. No a z deště pod okap, zase před ním stojí otázka který hosting a doménu vybrat. Budu se zde zabývat pouze tou doménou. V otázce domény figuruje hlavně jakou zvolit rodinu (.tld - jakou zvolit koncovku)a dále jaké doménové jméno. Tyto dvě vlastnosti spolu úzce souvisejí. Nejednou se nám mohlo stát, že naše vybrané jméno bylo již v dané rodině registrováno někým jiným. Většinou se nám to stane, pokud si chceme zaregistrovat doménové jméno v rodině .cz či .sk, jelikož jako slované si vybíráme hlavně jména v našem rodném jazyce,kdežto v rodinách typu .com, .net, .org apod. si registrují své domény různě mluvící lidé, spadající do různých skupin. Dále je těchto domén více, čili se nápor může rozližit lépe, než na národní doménu.

Každým měsícem se registruje něco kolem 3000 nových domén a něco kolem 1600 domén se zase zruší. Důležité ovšem je, že se stavy registrovaných domén zvyšují, je proto stále těžší si najít pěkné jméno bez toho, aby jsme jej kupovali od spekulanta za vysokou cenu, což vlastně obyčejný člověk ani neudělá, tyto čachry jsou zaměřené na firmy. Mnohdy to dá velmi mnoho práce než člověk najde nezadanéobecné jméno, které se mu líbí. Obyčejně příde nápad na dobré jméno z náhody, kdy by jsme to vůbec nečekali. Proto je dobré to náhodě trochu usnadnit. Je dobré chodit čerpat myšlenky a nápady ven, tam kde to máme rádi nebo dělat věci spojené s budoucím využitím stránek. Vhodné je taky si dát pauzu, pokud pořád jen vymýšlíme doménové jméno, značně to člověka unavuje a na výsledku je to vidět. Můžeme tedy dělat něco jiného, co třeba s webem nijak nesouvisí. Možná nás jméno napadne právě tam. Jistě jste na webu viděli zkratky, hodí se to sice až když máme název, od kterého zkratku můžeme odvodit, ale lze využít i obecný popis. Příklad: internet po síti - a vynikne Inpos atd. Chce to jen trochu kreativnosti a nápad, jak označit své stránky.

Je důležité, aby doménové jméno bylo snadno zapamatovatelné, toho se většinou dosahuje tak, že je krátké, ale není to pravidlo. Zapamatovatelné jméno lze vymyslet i delší. Čím zapamatovatelnější jméno, tím lépe. Je dobré, aby se shodovalo s něčím na stránce, ale není to podmínkou. Další takovou chybičkou je opakování se jistých písmen. Snažme se nikdy nemít dva a více písmen vedle sebe, ale také několikrát se opakující písmeno v slovním spojení není dobré. Pokud však jméno takovéto spojení obsahuje (dva stejná písmena vedle sebe), například u slov anglického původu, snažme se tento jev omezit jen na jeden případ. Další nepsané pravidlo je omezení slovního spojení maximálně na tři slova. Dva jsou dobré, jedno je ideál. Pokud použijeme více slov, dostáváme se zase do rozporu se snadnou zapamatovatelností.Sklova, ze kterých se spojení skládá, by měla být jednoduchého charakteru, první a poslední písmena po sobě následujících slov by měměla být stejná. Zde zase není problém až tak se zapamatovatelností, ale nevypadá to dobře. Dále by jsme se měli vyhnout pomlčkám, je těžší si je zapamatovat. Pokud to není možné, měli by jsme si zaregistrovat i variantu bez pomlčet, tedy pokud nám to finanční situace dovolí.

Doménová jména v cizých jazycích se u nás vyskytují v hojné míře, především v anglickém jazyce. Je to dáno tím, že angličtina jako světový jazyk je v módě. Musíme se ale dívat na možnost zapamatování takového jména. Je jednoduché si zapamatovat zapamatovat například air, nebo car. Ovšem třeba slova v latině, ikdyž by si kdekdo mohl říci, že jsou vhodnější, zapamatovatelná moc nejsou. Například psittacus. V každém jazyce jsou slova lépe a hůře zapamatovatelná. Takovéto domény určitě lépe dopadnou v google, budou častěji vyhledané, ale bude to k něčemu? Asi moc ne, když bude anglicky jenom doména, pokud tedy nechceme udělat cizojazyčný celý web.

Co jsem chtěl říct, to jsem řekl. Doufám, že to k něčemu někomu bude. Vymyslet doménu není většinou práce na jedno odpoledne. Pokud budeme chtít kvalitní doménu, budeme muset dosti přemýšlet. V kostce je to asi vše.
Autor: Tower
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a jedna