Letní posezení v parku s notebookem,
to si dnes každý již dokáže představit. Ale také si všichni uvědomují, že tohle posezení trvá hodinu, maximálně hodinu a půl. Bez kabelu to prostě dlouho nejde.
To se rozhodli změnit
výrobci počítačů a mobilů. Jeden z nejnovějších typů notebooku se solárním pohonem přišel na trh od společnosti Samsung. Tento výrobce počítačů, přináší na trh notebook s napájením označovaným jako NC215s. Tato solární verze se začala již prodávat a to za $399.
Dvoujádrový procesor o frekvenci 1.66GHz a paměť 1GB jsou napájeny solárními destičkami, připevněnými na zadní straně monitoru. Display má 10 palců, což tedy řadí laptop do kategorie mini notebooku, ale zato údajně vydrží při plném nabití a slunci až 14 hodin. Což už je opravdu solidní výkon.
Nejen notebook....
Ještě před příchodem laptopu s nabíjením ze slunce se objevily mobilní telefony s tímto systémem napájení. Na začátku roku se objevil mobil s názvem: Blue Earth. Tento mobil byl také z dílny Samsungu a snažil se o co největší ekologičnost. Už v té době telefon disponoval dotykovým displejem a byl vybaven vším potřebným.
Také Noika přišla s mobilem Nokia C1-02 s možností výměny baterie. Je možné vyměnit baterii klasickou, za baterii, která má na své zadní straně umístěné solární panely. Bohužel zatím se jedná stále u obou výrobců spíše o objevování nových možností a testování nového směru úspory energie, než o jasně podloženou statistiku účinnosti, v klasických podmínkách.
A nakonec lahůdka
australský tým vědců si dal za cíl prozkoumat využití piezoelektrického jevu na tenkých vrstvách. Piezoelektrický jev je znám již dlouhá léta a každý se s ním setkal jak ve škole, tak u nejrůznějších zapalovačů. Jedná se o jev, kdy se mění mechanická energie na elektrickou. Tým vědců se snažil využít tohoto jev u co nejtenčích ploch. Jejich výzkum se netají myšlenkami jako je, laptop nabíjený pomocí psaní, mobil nabíjený z bot běžce. Toto by byl opravdu průlom v úspoře energie. A soudní zapisovatelky by mohly zajistit osvětlení zasedací sině.