V předešlém seriálu věnovaném Googlu se mluvilo především o tzv. Google Gadgets, což jsou miniaplikace použitelné na webových stránkách, např. v rozšířeném uživatelském rozhraní iGoogle nebo Google Desktop.
V tomto seriálu se však budu zabývat praktickými webovými aplikacemi od firmy Google. Mezi ty nejrozšířenější patří zcela jistě emailový klient Gmail, praktický Kalendář s možnostmi synchronizace s jinými kalendáři (např. v mobilním telefonu), aplikace Google Dokumenty, díky které můžete mít své důležité dokumenty s možností širokého editačního rozhraní vždy on-line dostupné, Reader, aneb přehledná RSS čtečka, stylová fotogalerie aplikace Picasa a mnoho dalších.
Jak začít?
Jako většina rozšířených portálů, i Google zvolil asi nejpraktičtější řešení pro přístup a využití těchto webových aplikací - jen jeden komplexní účet pro všechno. Zaregistrováním u Googlu získáte možnost využívat všech nabízených služeb. To vše samozřejmě zdarma.
Registrace účtu je opravdu velice jednoduchá a samozřejmě celá v češtině. Na stránce https://www.gmail.com/ si kliknete na možnost vytvoření nového účtu a pak už jen postupujete instalací. Jedná se o bleskovou záležitost:
Začněte se službou Gmail
Při vytvoření účtu a schránky u Googlu v tomto kroku zadáváte základní osobní údaje jako jméno, přihlašovací jméno, heslo, email pro obnovení, lokalitu ap. Na konci už jen přijmeme ?podmínky používání služeb společnosti Google a vše je připraveno.
Gmail – více než jen emailová schránka
Už dávno se pod pojmem Gmail skrývá nejen cca. 8GB poštovní schránka, jejíž kapacita se neustále navyšuje, ale i především celkové online řízení elektronické pošty – rychlé, přehledné a spolehlivé. Možností, které nabízí, je opravdu nespočet. O většině si povíme právě v tomto článku. Pro přehlednost budu funkce představovat spolu nastavením. Do něj se dostanete v základní horní liště Googlu, která Vás bude doprovázet na všech stránkách webových aplikací.
Obecné nastavení
Tato část je zaměřena především na běžné nastavení zobrazení poštovní schránky. Tj.:
- jazyk rozhraní Gmailu (výchozí je samozřejmě čeština)
- počet zobrazení konverzaci na stránce
- možnost využití klávesových zkratek (přehled kl. zkratek rozkliknete odkazem „Další informace“
- zobrazení externího obsahu – zprávy, např. obchodní sdělení apod., často obsahují obrázky a data, které se načítají z jiné webové adresy a mohou být potenciálně nebezpečné. Před zobrazením takových zpráv Gmail vždy kontroluje důvěryhodnost odesilatele.
- můj obrázek, obrázky kontaktů
- možnost zabezpečeného připojení HTTPS
- automatický podpis
- zobrazení úryvků zpráv
- odpovědi v nepřítomnosti
- pokročilé funkce pro přílohy - při připojování souborů ke zprávám se zobrazí postup a lze současně připojit více souborů. Tato možnost vyžaduje Flash
Na konci stránky s nastavením jej nezapomeňte uložit.
Účty a import
Tak jako v klasických offline emailových klientech, i Gmail nabízí možnost stahování, odesílání a správy pošty z jiných emailových účtů, které vlastníte.
Import pošty a kontaktů: - slouží k jednorázovému importu (přenesení) pošty a kontaktů od jiného poskytovatele emailových služeb (Seznam, Centrum atd.)
Posílat e-mail jako: - pokud vlastníte více emailových schránek, můžete z Gmailu odesílat poštu z jejich adres. Nastavení je jednoduché:
- možnost „Odesílat e-mail z jiné adresy“
- v novém okně vyplníte jméno, pod kterým se bude zprava odesílat a email, na který Vám přijde vzápětí ověřovací zpráva s odkazem, nebo autorizačním kódem.
- klinete na odkaz v emailu, nebo přepíšete vygenerovaný kód
- vše je hotovo a nyní můžete odesílat zprávy z jiné adresy
Zkontrolovat poštu pomocí protokolu POP3: - stahování pošty z ostatních účtů pomocí protokolu POP3. Toto nastavení probíhá podobně jako předchozí. Zadáte adresu, přihlašovací údaje, POP3. Na Vámi zvolený email obdržíte opět autorizační zprávu s kódem či odkazem na potvrzení. Stahování zpráv probíhá automaticky po určitém časovém úseku. Manuálně to můžete provést v seznamu přidaných účtů pod odkazem „Zkontrolovat poštu nyní“.
Změnit nastavení účtu: - zde můžete změnit své heslo, možnosti zabezpečení, zobrazit hlavní souhrn a přistupovat k dalším službám Google.
Štítky
Zásadní změnou v organizaci pošty v Gmailu bylo zcela jistě zavedení tzv. štítků, kdy zprávy (resp. konverzace) už nejsou tříděny do klasických složek. Jejich hlavní výhodou je lepší přehlednost a možnost použití více štítků k jedné konverzaci. Takto si můžete například při stahování pošty z více účtů přehledně (i barevně) oddělit Vaše zprávy.
Filtry
Filtrování pošty je samozřejmostí u většiny poštovních klientů. U Gmailu můžeme zprávy filtrovat dle odesilatele, příjemce, předmětu, obsažených slov či výrazů a příloh. Taktéž je navzájem kombinovat.
Přeposílání a protokol POP/IMAP
V této sekci jednoduše nastavíte přeposílání své pošty na jiný účet, aktivujete si popř. protokoly POP či IMAP ke stahování Vaší pošty do počítače. V této sekci najdete i detailní pokyny pro konfiguraci vašich poštovních klientů.
Chat
Integrace chatu do prostředí Gmailu je relativně čerstvou novinkou. Gmail nabízí jak standardní textový chat s uživateli Googlu, tak i hlasový chat a videochat. Pro využití je však třeba jej nainstalovat. (Více na http://www.google.com/chat/video?hl=cs ). Osobně si myslím, že celkové chatové rozhraní je navrženo velmi dobře a intuitivně. Zápornou stránkou je snad už jen menší „popularita" oproti jiným rozšířeným chat-klientům či sociálním sítím.
Laboratoř v Gmailu
V Laboratoři Gmail se testují nové funkce, jejichž vývoj ještě nebyl zcela ukončen. Tyto funkce se můžou kdykoli změnit, přestat fungovat nebo úplně zmizet. V nabídce jsou desítky praktických i méně praktických dodatečných funkcí, které můžete využívat. U všech je vždy uveden i detailní popis a možnost aktivace / deaktivace.
Namátkou bych zmínil např. funkce :
Vrátit zpět odeslání - po odeslání zprávy ji můžete ještě během několika vteřin vrátit zpět
Superhvězdy - komu nestačí pro označení důležitosti zprávy jedna hvězdička, může jich využít pro úroveň důležitosti použít více
Vkládání obrázků - umožňuje vkládat obrázky do těla zprávy, můžete nahrávat a vkládat soubory obrázků umístěných v počítači nebo vkládat obrázky pomocí adres URL.
Offline prostředí
Aktivace pošty offline v počítači - synchronizuje poštu s počítačem, abyste k ní měli přístup, i když nejste připojeni k internetu. Nabídka možností synchronizace je velmi rozsáhlá a to dle štítků, data, odesilatele, velikosti přílohou apod. Po provedení synchronizace si můžete na ploše vytvořit zástupce, který usnadní přístup k Gmailu v režimu offline.
Motivy
Ani co se týče vzhledu prostředí se Gmail nenechal zahanbit. V sekci motivy si můžete vybrat ze široké nabídky vzhledů, popř. si jej „vybarvit“ sám.
Další přednosti
Když už mluvíme o užitečných funkcích Gmailu, nesmím zapomenout také zmínit propracovaný systém třídění zpráv do konverzací, diky němuž se můžeme v přehledných záložkách vracet k historii zpráv. Skupinové konverzace jsou taktéž samozřejmostí.
Taktéž filtrování spamu řeší Google velmi dobře. Pro příklad bych uvedl třeba mou poštovní schánku, kdy Google z mých asi 5 poštovích účtů zachytává až 300 spamů denně a to naprosto přesně. Takže žádné otravné mazání.
Rychlé vyhledávání
Díky obrovskému úložnému prostoru pro zprávy, který Gmail nabízí, už nikdy nebudete muset mazat staré zprávy. Následné vyhledávání je opravdu rychlé a narozdíl od běžných off-line klientů nezatěžuje počítač.
Shrnutí na závěr
Gmail od Googlu je bezesporu špičkový online webový nástroj pro organizaci Vaší elektronické pošty a každým dnem se vyvíjí. Jeho funkce oceníte při každodenním používání a věřím, že si na online prostředí zvyknete velice rychle. Svou poštu máte dostupnou vždy a všude, což je hlavní výhoda oproti offline aplikacím. Rozhodněte se sami, ale minimálně za vyzkoušení stojí.
V přístím díle bude řeč především o aplikaci Google Kalendář a možnostech jeho sychronizace, spolu s např. poštou či kontakty.