Zim

Napsal O webu (») 29. 8. 2007 v kategorii Software, přečteno: 1919×


Zim
vypadá, a skoro pracuje jako běžný textový editor, ale navíc přidává doplňky jako kontrola pravopisu nebo Katalogizovat stránky jako na většině wiki aplikací.

Instalace

Zim je napsaný v jazyce Perl a používá GNOME GTK+ knihovny pro grafické rozhraní, tedy potřebujete mít nainstalované tyto balíčky předtím než začnete o této aplikaci snít. Zim také potřebuje některé další Perl balíčky ale ty je schopný stáhnout během instalace. Tedy rozbalte nejnovější verzi Zimu a spusťte ./install který nainstaluje a zkompiluje naši novou aplikaci.

Pokud nemate superuserovské privilegia aby jste nainstalovali Zim můžete ho spustit i bez instalace. Stačí po rozbalení nahrát do bin adresáře a spustit pomocí souboru zim, ./zim.



Vzhled

Vzhled Zimu se příliš neliší od klasických textových editorů. Má boční panel ve kterém se nacházejí jednotlivé články ve stromové struktuře a fungují jako skokové odkazy. Během psaní můžete používat Formát menu k formátování textu. Dále možno použít formátovací klávesy, inspirace DocuWiki, k nastavení typu textu jako bold, italics, podrženo nebo verbatim. Zim ukládá automaticky během vaší práce, to je další malé plus.

Automatické Zimovni formátovaní také obsahuje seznamy, pět nadpisů. Pokud je potřeba vkládat speciální znaky jako větší, menší, uvozovky nebo copyright také to není problém, další symboly je pak možno nastavit.

Pokud máte nainstalován gtkspell umí Zin kontrolovat i váš pravopis zatím bohužel ne český. Dále můžeme počítat počet slov dokumentu a hledat v nich. Přidávat aktuální datum editace, dokumentu/stránky. Dokonce můžeme vkládat externí obrázky.



V čem se lišší

Linkování dokumentů je specialitou Zinu. Zalamování textu jako v HTML, jednoduché označování textů a jejich editování pomocí menu. Nebo jen přidáváni jako odkazu jinak či do jiného dokumentu. Nebo triviální vložení obsahu jiného dokumentu do toho který právě píšete. Vše je tak intuitivní jak jen může být.

Pokud chcete vytvořit odkaz na dokument který ještě neexistuje, Zim jej automaticky vytvoří za vás. Toto je zvláště pokud vytváříte větší projekt s obsahem. Stačí vytvořit dokument TOC (table of contents) a kdykoli vložíte další kapitolu zmáčknete jen ctr+E a máte vytvořeno co vytvořeno mělo být.

Stejně tak je možno používat klíčová slova jako :Home nebo :ToDo,, také se dá okazovat na odkladiště dat. Zim pak automaticky vytváří kopie které používáte ve vašem dokumentu nebo projektu. Pokud začnete slovo . Zim toto slovo považuje automaticky za odkaz a pokud není definován maximálně se vás zeptá o co přesně půjde.

Závěrem

Zim není jen tak nějakým textovým editorem je to offline wiki která umožňuje intuitivně ale především interaktivně pracovat s vašimi texty a daty na vašem počítači a to vše offline.
Autor: Filip Koval

Štítky: Opensource
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
PF_ z IP 82.119.242.*** | 15.10.2007 19:50
Poprosil bych redakci o jazykovou korektoru... smajl


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a dvě