Xampp - Kompletní řešení domácího serveru

Napsal O webu (») 29. 7. 2007 v kategorii Software, přečteno: 8239×
obrazky/xampplogo.gif

Dnes si ukážeme jak zprovoznit na Vašem PC XAMPP, přes který budete moci spravovat Apache, PHP a MySQL. Tím se také vyhnete složitému nastavování a samostatné instalaci všech těchto aplikací. Při psaní tohoto článku byla aktuální verze 1.6.3. Popíšeme si jak si zprovoznit prohlížení PHP souborů a vytvoříme si databázi.

Výhoda tohoto balíku je nulová pořizovací cena. Na stánce www.xampp.org , kde se mimojiné nachází několik verzí, si najděte a stáhněte verzi LITE, která nám pro zprovoznění postačí. Velikost je kolem 19 MB. Nejlépe je stáhnout spustitelný soubor, tedy s příponou .EXE. Nebo si ji můžete stáhnout přímo odsud.

Instalace

Spusťte tedy stažený soubor a vyberte složku, kam se vše extrahuje. V této složce se vytvoří podsložka XAMPPLITE. Klikněte na soubor setup-xampp.bat, tím se nastaví potřebné věci ke zprovoznění. Na vás je jen zobrazit si grafické a administrační rozhraní programu, provedete to spuštěním xampp-control.exe.
Tím je instalace dokončena.

Zprovoznění serveru

Pokud jste neudělali nikde chybu, objeví se následující obrazovka:



Zde spravujete požadované aplikace. Pro zprovoznění domácího serveru nám postačí služba APACHE a MySQL. Pro jejich aktivaci stačí kliknout na Start vedle požadované služby. Pokud služba poběží korektně, zobrazí se vedle jejího názvu zeleně podbarvené RUNNING. Nyní si zkuste do vašeho prohlížeče zadat adresu: http://localhost (bez www na začátku) nebo 127.0.0.1 . Zobrazí se úvodní obrazovka programu. Tam si vyberte jazyk, ve kterém budete chtít komunikovat a objeví se okno s administrací, tímto jsme se přesvědčili, že je vše v pořádku a pracuje vše tak jak má.



PHP doma

Mnoho webových stránek je napsáno v jazyce PHP. Pokud si je však uložíte na váš disk např. k pozdějšímu prohlížení, zjistíte, že je internetový prohlížeč neumí interpretovat. To je dáno tím, že se jedná o server-klient soubory. Právě proto, abyste si mohli tyto spubory prohlížet i později, nám pomůže Xampp. Přejděte do složky HTDOCS, v ní si vytvořte složku např. phpweb, kam umístíte tyto soubory. Po zadání adresy v prohlížeči, v našem případě tedy http://localhost/phpweb lze soubory a skripty již prohlížet.

MySql databáze

Kniha návštěv, různé redakční systémy - všechny tyto aplikace zpravidla využívají databáze. Velmi rozšířená je dnes databáze MySql. Balík Xampp nám takovouto správu databází umožnujě. Využívá k tomu phpMyAdmin

V menu (v prohlížeči po zadání adresy http|://localhost) vyberte phpMyAdmin, v sloupci phpMyAdmin najděte v nabídce LANGUAGE češtinu(Czech) a zvolte. Mělo by se vám vše tobrazovat česky. Právě přistupujeme k vytvoření databáze. V nabídce CREATE NEW DATABASE zadejte název a v nabídce pod ní vyberte kódování - můžeme zvolit cp_1250_czech_cs. Klikněte na vytvořit. Takhle jsme přinutili server ať používá jako výchozí kódování Windows 1250 a vytvořili databázi.




Po přečtení byste měli zvládnout základní úkoly a nastavení, které budete třeba později využívat a potřebovat např. k testování skriptů, nebo testování redakčního systému. Jistě by se dalo napsat daleko více, ale to už je téma pro další článek.
Autor: Radim Gál
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a pět