WebShot, foťte pohodlněji

Napsal O webu (») 12. 10. 2007 v kategorii Software, přečteno: 558×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Recenze programu pro tvorbu screenshotůJistě jste si někdy chtěli uložit webovou stránku na váš harddisk. Snímání pomocí standardní klávesy PrtScr je značně nepohodlné, zdlouhavé a náročné. Pokud chcete uložit celou stránku, musíte ji často „vyfotit“ vícekrát, neboť přesahuje rozměry okna prohlížeče, poté jednotlivé obrázky složit dohromady. Jinak docílíte pouze toho, že bude zobrazeno jen to, co reálně vidíte. K tvorbě těchto náhledů nám pomůže dnes recenzovaná aplikace WebShot.

Představujeme

Tento program, můžeme napsat i prográmek má výhodu především nenáročnosti jak na operační paměť, tak i na místo na harddisku. Pro instalaci vám zcela postačí necelý 1 MB místa. Jeho domovská stránka je http://websitescreenshots.com, nyní je ke stažení verze 1.4.8.0

Funkce programu

Jak již je zřejmé z titulku, tuto aplikaci využijete pro snímání obsahu celých webových stránek. Existují i další specializované programy pro tuto činnost, dnes představovaný WebShot je však šířen jako freeware, tedy zcela zdarma. Tím se liší od jiných programů, které jsou většinou zpoplatněny, to je jeho největší výhoda.

Po spuštění aplikace se na ploše objeví okno, ve kterém můžete pracovat a nastavovat jednotlivé parametry. Grafické rozhraní je jednoduché a přehledné, vše probíhá v záložkách, které jsou určeny pro jednotlivé funkce. Lze si také zobrazit log.Asi nejvyužívanější bude první z nich – záložka Single. Zde zadáte to kolonky URL adresu webové stránky, kterou si chcete uložit jako obrázek, v druhé kolonce zadáte cestu, kam se výsledný soubor uloží a kliknete na Start. Pokud chcete uložit výsledný screen do jiného formátu, prostě zadejte příslušnou koncovku. Tím je vše hotovo, o výsledek se postará již program sám. Vytvořené screenshoty se mohou ukládat do formátu JPG, GIF, PNG, BMP.

Záložka Multiple funguje podobně, jen s tím rozdílem, že zde můžete vyfotit několik stránek na jedno kliknutí. Musíte si ovšem načíst textový soubor s adresami jednotlivých webů, poté zadat jeho cestu a cestu výsledných screenshotů.

V záložce Image lze nastavit velikost jednotlivých screenshotů, můžete si zde zvolit, zda chcete otevřít po zachycení složku, nebo samotný screen, nebo nic. Také se zde nachází posuvník, kterým určujete výslednou kvalitu obrázku.

Další záložka Browser vám imituje klávesu PrtScr, tedy nastavíte si velikost zachycovaného obrázku, při definovaném rozlišení prohlížeče.

A konečně poslední záložka Process nabízí časové operace, tedy za jak dlouho se vám zobrazí výsledný screenshot, za jak dlouho od začátku načítání stránky má program fotit, a jak často obnovovat.


Klady, zápory, hodnocení

Tímto jsme se dostali k závěrečnému hodnocení této aplikace. Nelze říci, že je WebShot dobrý ani špatný. Subjektivně pokud bych si zvolil stupnici 1-10, ohodnotil bych program známkou 7/10.

Klady
Mezi kladné stránky jistě patří jednoduchost s jakou se používá. Snímat zvládnou i méně zkušení uživatelé. Jako další pozitivum lze uvést freeware licenci, nenáročnost na místo (jak operační paměti, tak i na hdd) a relativně časté aktualizace programu. Dobrá je také podpora více formátů screenshotů.

Zápory
Co však určitě zamrzí nejvíce, je fakt, že aplikace pracuje pouze s Internet Explorerem, tedy fotí přes tento prohlížeč. V dnešní době je třeba již brát ohled na alternativní prohlížeče, např. Mozilla Firefox si získala velmi slušnou základnu uživatelů, a ti často také optimalizují stránky pro tento prohlížeč. A jak je známo, Firefox si vysvětluje standardy zobrazování webovských stránek odlišně, než Internet Explorer od Microsoftu.

Tady cítím největší deficit. Autor však na svém webu již zmiňoval možnou podporu pro tento prohlížeč v některé z dalších verzí programu, proto takové hodnocení.

V některém z dalších článků představím i webovou službu, zabývající se těmito službami, tedy tvorba screenshotů webových stránek.
Autor: Radim Gál
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a sedm