Úvod
Více či méně kvalitních vývojových nástrojů pro webové aplikace je nepřeberné množství. Mezi ty podle mého názoru kvalitnější se řadí freewarová opensource aplikace tsWebEditor. Jedná se o nástupce dalšího vývojového prostředí TSphpEditorIDE, kdy byly přidány nové vychytávky a odstraněny předešlé chyby.Stažení
Home web celého projektu je na adrese tswebeditor.net.ic. Link na stažení nejnovější verze je hned na úvodní stránce.Pro stažení staršího vývojového prostředí TSphpEditorIDE koukněte na web phpeditoride.net. jedná se také o freeware opensource aplikaci.
Popis aplikace tsWebEditor
Aplikace sama o sobě je "obyčejný" textový editor, doplněný o následující vychytávky:zvýraznění syntaxe; v základu je přednastaveno přes 50 definicí syntaxe, mimojiné (X)HTML, CSS, JavaScript, XML, XSL, PHP, ASP s možností uživatelské definice vlastního zvýraznění syntaxe.
doplňování kódu; doplňování je plně podporováno pro jazyky PHP, (X)HTML, XSL, CSS, JavaScript a ASP. Samozřejmostí je doplňování názvů vlastních funkcí a identifikátorů proměnných a navíc aplikace podporuje 100% doplňování kódu pro OOP (objektově orientované programování).
našeptávač argumentů funkcí; užitečné, když si nepamatujete argumenty funkcí. Po zadání názvu funkce je u názvu zobrazena bublina s argumenty. Při postupném zadávání argumentů je právě zadávaný argument vyznačen tučně. Nutno dodat, že se tato vychytávka vztahuje pouze na jazyky PHP, JavaScript, ASP a vlastní definice funkcí.
prohlížeč kódu; jedná se o vytáhnutí řádků s definicemi include, require souborů, tříd, funkcí atp. do zvláštního okna. Při kliknutí na vytáhnutou definici v okně prohlížeče kódu je kurzor přemístěn na začátek definice v dokumentu.
PHP debugger; doplněk k ladění kódu. K běhu je potřeba stažení aplikace Xdebug z webu xdebug.org. Po nainstalování a nakonfigurování (o tom jak zase někdy příště) je možno využívat breakpointy, kukátka, náhledy a změny hodnot proměnných a další techniky pro rychlé odladění kódu.
Unicode; umožňuje čtení a ukládání souborů v několika kódování, mimojiné i v stále se rozšiřujícím kódování UTF-8 a UTF-16.
FTP Edit; umožňuje editovat soubory přímo na FTP serveru a to i s podporou SSL a/nebo TLS autentizace.
kontrola syntaxe; doplněk kontroly syntaxe dle konzorcia W3C je ke stažení na webu tidy.sf.net.
nápověda; zastoupeny jsou programovací jazyky PHP, (X)HTML (zahrnující JavaScript a CSS), MySQL, PostgreSQL a Perl.
šablony kódů
nalezení a nahrazení části textu; vyhledávací engine s množstvím možností, mimojiné možností zadávání regulárních výrazů, hledání v dokumentu, tak celém adresáři i s podadresáři.
podpora vnějších programů; třeba pro volání kompilátoru (v případě nasazení editoru pro kompilované programovací jazyky), jiných editorů, různých prohlížečů.
konce řádků, záložky, výběr řádků a sloupců; editor umožňuje ukládání konce řádků ve formátech pro Windows, Linux a Mac, zobrazuje čísla řádků, záložky, provádí automatické odsazování, podporuje výběr řádků a sloupců, umožňuje export souboru se zvýrazněním do formátu RTF, HTML, TeX nebo do schránky.
průvodci; pro lepší práci jsou integrováni průvodci CSS, Meta tagů nebo HTML Tag Editor.
SQL Designer; nástroj pro design (tedy návrh) tabulek, indexů pro databáze MySQL a PostgreSQL bez nutnosti zadávání SQL příkazů.
Podpora a rozšíření
Add-ons rozšíření.nápověda k programu.
Scrollbar Color Designer; jak již název napovídá jedná se o program pro návrh barevného schema posuvníků v internetových prohlížečích.
jazyková podpora je v době vydání článku tvořena 13-ti jazykovými lokacemi včetně češtiny.
developer forum okolo vývoje této aplikace.
Závěr
Dle mého názoru je tato aplikace něco ve smyslu "za málo peněz hodně muziky". Pakliže bych ji měl zhodnotit systémem klady zápory tak:klady: jednoznačně ladění kódu PHP, protože je to první aplikace u které jsem se s touto možností setkal.
zápory: našeptávač argumentů funkcí zobrazí informace o argumetnech funkce pouze při prvním vložení názvu funkce, 100% podpora OOP se vztahuje pouze na dokument s definicí třídy -- v ostatních dokumentech je v nabídce pouze název třídy (vlastně její instance) bez členských metod a vlastností.
hodnocení: i přesto dávám programu 9/10 :)
Autor: C0D3M4K3R