Stalo se Vám již někdy, že jste potřebovali v jednu chvíli více než jeden spuštěný operační systém na jednom PC v jeden okamžik pokud ano tak je tento článek přesně pro Vás v článku se budeme zabývat programem VirtualBox a instalací operačního systému Linux Ubuntu na něj.
Co budete pro práci potřebovat:
VirtualBox je ke stažení zde: https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
Pokud máte zájem nainstalovat si Linuxu Ubuntu můžete si jej stáhnout zde: http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout
VirtualBox samozřejmě nepodporuje jen OS Linux, ale i operační systém z dílny Microsoft. Kdyby jste měli zájem vyzkoušet si například operační sysytém od firmy Apple i to je možné, ten však nemá podporu ve VirtualBoxu případné zájemce mohu odkázat na tento web, který se touto problematikou zabývá zde: http://pari.cz/216/jak-spustit-mac-os-x-na-pc-lze-to-jednoduse-neverite
Instalace VirtualBoxu – po stažení instalačního balíčku se jedná o klasickou instalaci, jako u většiny programů, s tím rozdílem, že se Vás instalátor bude ptát při instalaci zda chcete nainstalovat periferie například jako drivery pro USB porty, network interface atd. můžete si zvolit co budete a nebudete požívat, já standardně instaluji všechny nabízené periférie, abych se po instalaci nemusel trápit s přidáváním.
Po stažení image Ubuntu a instalaci VirtualBoxu se můžeme pustit do instalalace Linuxu Ubuntu na VirtualBox (zvolil jsem instalaci z image, ale jde provést i pomocí CD, DVD mechaniky).
Vytvoření nového virtuálního počítače – na úvodní obrazovce vyberte tlačítko Nový, klikněte na další zde vyberte jaký OS se bude instalovat a pojmenujte si jej:
na další obrazovce si vyberte množství operační paměti, kterou chcete vyhradit pro běh operačního systému nám by mělo postačit 512mb, všechny tyto hodnoty se dají předělat později.
Na další nabídce se vybírá pevný disk, se kterým bude OS pracovat, jelikož je toto náš první instalovaný OS pomocí VirtualBoxu tak vytvoříme nový pevný disk, na další záložce necháme nastavenou primární hodnotu (VDI). Z další nabídky si vyberte pro Vás lépe vyhovující variantu já nechávám defaultní hodnotu Dynamicky alokované, umístění je také na Vás jaké zvolíte opět ponechávám defaultní hodnotu. Dokončíme vytváření nového virtuálního počítače a v nabídce jej již můžeme vidět.
Prozatím nebudeme počítač spouštět ještě je potřeba připojit obraz image operačního systému viz. obrázek níže, v nabídce přidat připojení vybereme CD/DVD a vyhledáme námi stažený image operačního systému.
Nyní, když máme image disku připojený můžeme spustit náš virtuální stroj a pustit se do samotné intalace OS, nezapomeňte po spuštění stisknout tlačítko F12, aby se Vám image začal bootovat.
Po najetí budete vyzváni zda si chcete Linux Ubuntu jen vyzkoušen nebo nainstalovat v tomto článku budeme systém instalovat, proto tedy klikneme na Nainstalovat Ubuntu (nezapomeňte si vybrat preferovanou jazykovou lokaci).
Další obrazovka se zabývá kontrolou parametrů a můžete si zde vybrat zda chcete stahovat aktualizace za běhu instalace popřípadě, zda si přejete instalovat software třetích stran (zatrhávám všechny možnosti), ale tato volba je také jen na Vašem uvážení, na další obrazovce je výběr zda si přejete vymazat disk nebo možnost Něco jiného. Jelikož instalujem na Virtuální disk nebudeme si komplikovat život rozdělováním disků nebo dalšími možnostmi a vybereme Vymazat disk a nainstalovat Ubuntu, na další obrazovce vidíte na který disk se bude systém instalovat a jak je oddíl velký tuto obrazovku znova potvrdíme (instalovat nyní) a počkáme co nám přinese samotný průběh instalace u většiny systému se při instalaci vybírá časové pásmo, rozložení klávesnice, Váš login (login, který přidáte při instalaci je automaticky přiřazen roli administrátor) .
Po dokončení instalace proveďte restart.
Po nalogování si můžete již užívat vašeho nového virtuálního systému.
Snad Vám tyto informace pomohli při založení Vlastního Virtuálního systému, k čemu je to dobré, z vlastní zkušenosti používám Virtuální systémy například pokud si chci vyzkoušet zapojit nějakou jednoduchou síťovou strukturu nebo potřebuji systém Linux pro vývoj některých aplikací a podobně.