v 60. letech se počítače ovládaly pomocí páček, tlačítek a přepínačů, ovládání bylo složité, často chybové a nekomfortní. Později postupem času se objevila klávesnice, kde byli všechny klávesy a tlačítka pohromadě a navíc se komfortně ovládala, myš se kterou se dobře ovládaly zejména hry získala oblíbenost a lidé potenciál ji rozvíjet. V dnešní době zavládá mezi náma podivná éra, na kterou mnozí z nás jistě čekali a těšili se, či doufali. Kinect - polohovací zařízení od frimy Microsoft, který se mimo jiné dostal do Guinessovy knihy rekordů za nejrychleji prodávanou spotřební elektronikou historie, se ovládá pouhými pohyby těla. Malá kamerka snímá pohyb a následně jej převádí na data, která xBox 360 zpracovává, resp. jeho hardware.
BrainGate
Nyní však výzkumný tým programátorů, inženýrů, počítačových expertů, matematiků, neurochirurgů a s dalšími využitelnými experty v daných oborech přišly s cela novým projektem. Počítač, který se ovládá pouhou myšlenkou. Nejsem nijak ovlivňováni.
Implantovaný čip o velikosti 4 × 4 mm má sto elektrod a vydržel napojený v mozku už téměř tři roky bez značné ztráty funkčnosti
Výzkum se týká hlavně lidí, kteří mají silný handicap jako třeba ochrnutí, či němota, oslepnutí apod. Implantování čipu nebývá však moc příjemné, provádí se sice pod narkózou ale samotná myšlenka určitě každého rozruší při pomyšlení že máte někde v mozku zabudovaný čip o velikosti 4x4 mm (viz. obrázek výše).
Mozek vysílá signály při každém pohybu končetinou, okem uchem, prostě vším čím hýbat můžeme. Tento čip je schopen signály přijímat na každé ze stovky elektrod, které jsou napojeny na neurovnové cesty, přes které signály z mosku proplouvají. V reálném čase je poté může dekódovat a použít pro zpracování např. ovládání autíčka, počítače, zkrátka takřka čehokoli.
Podívejte se na video, kde je čip napojen na počítača signál je převáděn na pohyb objektu jako například myši.
Spolehlivost
Při tomto testu dosáhl čip překvapivých výsledků s úspěšností 91,3%, i když na začátku 4 ze 100 elektrod byli nefunkční a postupem času některé také přestali fungovat. Ke konci přestala fungovat téměř polovina elektrod, avšak mozek se dokázal dokonale přizpůsobit, přesto že čip nepojímal veškeré signály. Avšak 91,3% je výborný výkon s porovnámím, že čip byl v mozku této paní umístěn 1000 dnů. Je tedy jen otázka času kdy vědci vyvinou takový materiál aby se kontakt elektrod nepoškozoval.
NIA
Podle dosavadního vývoje veškerých technologií je jen otázkou času kdy příjde nějaký softwarový, či hardwarový gigant s něčím podobným ale určitě lépe vypracovaným jako je OCZ Neural Impulse Actuator. Tento výrobek slouží údajně k ovládání počítače pomocí myšlenek a k počítači se připojuje přes USB rozhraní. Pomocí speciálních EEG senzorů monitoruje pohyby svalů na čele a alfa a beta vln které nějakým způsobem naše tělo produkuje. Tento signál je následně analyzován a operační jednotka dodávána v balení generuje povely pro Vaše PC. Zařízení lze také použít místo klávesnice nebo myši, a tak se od něj čeká, že své uplatnění nalezne zejména ve virtuální realitě.