Archivní soubory a software k tomu určený zná asi každý, ale málo kdo už ví, že nejsou jen formáty RAR a ZIP. Je jich mnohem více a hlavně se s nimi dá pracovat zcela zdarma pomocí free nástrojů.
Použijeme ZipGenius
Tento freeware program je plnohodnotným nástrojem pro práci s archivy. Implementuje se do průzkumníka Windows tak, že když například klikneme na nějaký soubor pravým tlačítkem myši, máme zde také nabídky od tohoto programu. Program stáhneme a nainstalujeme:
http://www.slunecnice.cz/sw/zipgenius/stahnout/
Během instalace se nás instalátor zeptá, jestli jsme si vědomi, že výrobce nenese odpovědnost za ztráty dat, které tímto programem vzniknou. Nemusíte se toho bát a můžete odsouhlasit.
Aby s námi program komunikoval česky, je ještě nutné stáhnout si češtinu. Po její instalaci budeme vyzváni k restartování počítače, což odsouhlasíme.
http://cestiny.idnes.cz/software/zipgenius-cv7-/clanek.A050706_61521_bw-cestiny-software_bw.idn
Kolik umí formátů?
Můžete si být jisti, že podpora formátů je natolik rozmanitá, že se zřejmě nestane, abyste nevěděli v čem ten či onen soubor dekomprimovat. Zde máte výpis všech:
ZIP, CZIP, EXE (ZIP SFX), JAR, EAR, WAR (Java ARchives), DSFZ, BSZ (BS Player Skin), MSKIN (Maxthon Skin), CBZ, PCV, XPI (Firefox Extensions), SXW, SXI, SXC, SXD, STW, STD, STC, STI, SXG, SXM (OpenOffice.org 1. x Documents), OD* (OpenOffice.org 2. x Documents), TAR, TAR.GZ, TAR.BZ2, TAZ, TGZ, ACE, EXE (ACE SFX), RAR, R00, R01, EXE (RAR SFX), CBR, 7-ZIP, ARJ, CAB, LZH, LHA, SQX, YZ1, RPM, ISO, NRG, CMI (CD/DVD image file), WAL (WinAmp Skin), WMZ (Windows Media Player Skin)
Pokud budeme naopak komprimovat, máme výběr z těchto:
ZIP, 7-ZIP, CAB, SQX, YZ1, TAR, TAZ, TGZ, TAR.GZ, TAR.BZ2M, GZ, Z, BZ2, CZIP, ZIP, 7-ZIP, CAB, SQX, YZ1, TAR, TAZ, TGZ, TAR.GZ, TAR.BZ2M, GZ, Z, BZ2, ARC, ARJ, ZOO, LZH/LHA, JAR/EAR/WAR, FWP, SQX, TAR, RPM
Jak vidíme paleta je opravdu pestrá. Hned v úvodu si povšimněte formátu „CZIP“ což je formát šifrovaných archivů, který je programu ZipGenius vlastní. Dále tu máme zastoupen populární formát „RAR“, který můžeme pouze dekomprimovat. Nedá se předpokládat, že někdo využije celou paletu formátů, ale je dobré mít „kam sáhnout“.
Který používat?
Pokud budeme komprimovat, stojíme před výběrem formátu. Určitě nebude moudré to řešit některým z exotických formátů jako „GZ, YZ1, ZOO, BZ2“ apod. Asi nejznámější formát „ZIP“ už má svá nejlepší léta za sebou. Budeme se proto soustředit na formát „7-ZIP“. 7-ZIP používá přednostně kompresní algoritmus LZMA a oproti klasickému „ZIPu“ má až o 70% lepší kompresi! Z mnoha testů zveřejněných na internetu se můžeme dozvědět, že 7-ZIP dokonce předčí v mnohém i nejpopulárnější formát „RAR“ který navíc není pro kompresi zdarma. Je potřeba ještě zmínit, že pokud by se Vám formát 7-ZIP zalíbil, můžete kromě ZipGenius zkusit také program, který přímo „patří“ k formátu 7-ZIP. Proto se i stejně jmenuje: 7-ZIP ve verzi 4.65 stáhnete zde: