Aneb další z řady internetových komunikátorů
Podle mě má Miranda jedno z nejpřehlednějších a intuitivních rozhraní, jaké jsem u IM viděl. Možná pro někoho navyklého na klasické ICQ klienty může být poněkud strohé, ale určitě svou přímostí a jednoduchostí přejde po krátkém čase do krve každému. A většina uživatelů určitě ocení široké možnosti nastavení. A to se bavíme pouze o základním nastavení – většina plug-inů má pak v menu svou záložku s názvem, kde se dá opět jednoduše nastavit vše potřebné (samozřejmě neplatí pro plug-iny, které pouze upravují již stávající věci).
Posílání zpráv:
Základní nastavení okna si můžete i v základní instalaci přizpůsobit poměrně široce. Od základního rozdělení, zda chcete pro každého uživatele okno zvlášť nebo mít jen jedno okno se záložkami po šířky okna pro odesílání a příjímání zpráv. Nastavit se i velikost tlačítka pro odesílání (nebo jej můžete úplně vypnout) a také nabídka na liště umožňuje rychlý přístup k informacím o dotyčném, se kterým si píšeme stejně jako možnost zobrazovat na ní jeho číslo, nick a icq status. Zprávy odesíláte klasicky jednoduchým nebo dvojitým stisknutím Enter, případně klávesovou zkratkou (např. Ctrl+S – vše závisí na vašem nastavení).
Doplňky:
Jak už bylo zmíněno, základní miranda je vcelku holý komunikátor, takže v základní instalaci najdeme podporu zvuku, ale zvuky musíme přiřadit ručně ze své zásoby. Stejně jako možnost nastavit si individuální ikony zobrazované systémem – Miranda obsahuje pouze jedny základní a pokud bychom chtěli například originální icq, tak je opět musíme dohledat a jednoduše přidat.
To jsou ale poměrně minoritní věci – přistupme k těm které vás pravděpodobně budou zajímat nejvíce
Emotikony (smajlíci) – opět v základní instalaci je nenajdeme, pokud chceme, aby se nám zobrazovali nebo je chceme posílat a nezadávat ručně v ASCII formě, je třeba jednoduchá instalace pluginu
Posílání souborů – tomuto je bráněno především díky různému základu icq a Mirandy a jejich knihoven, proto v základní verzi soubor neodešleme ani nepřijmeme, třebaže je na to Miranda od základu vybavena (myšleno interfacově). Opět ale existuje jednoduchý plugin, který tyto nesnáze snadno vyřeší.
Autor: Martin Bednář