O co se jedná
Síť Gadu Gadu má zhruba 6 milionů vytvořených účtů z toho zhruba 1,5 milionu je aktivní každý den a počet online učtů během dne se odhaduje na něco přes 2 miliony.Samotná síť je financována podobně jako firma AOL tedy z reklama které se skrývají v nativním IM, nebo různými akcemi v rámci sítě. Zlé jazyky tvrdí, že nejvíc spam botů se v této síti pohybuje právě díky snaze Gadu Gadu vydělat.
Velkou nevyhodou je ze Gadu Gadu je defaultne vytvářeno pouze pro MS platformy a to i na mobilních přístrojech.
Na co si spousta klientu stěžuje je nekompatibilita mezi verzemi, vysoká harwearova naročnost a právě přemíra spam botů.
Jeden ze skinů Gadu Gadu
Co GaduGadu všechno nabízí
Alespoň dle oficiálních stánek, testoval jsem pouze několik základních možností jako posílaní textových zpráv, VoIP a volání do poslkých telefoních sítí.
Samotné VoIP je poměrně zajímavě udělané co se zabezpečení týka, bohužel samotná kvalita přenosu není nikterak zázračná.
Emotikony v nativním Gadu Gadu
Testování
Během testování tohoto protokolu nedošlo k žádnému výpadku serveru, ale to bohužel nic neznamená většina klientů se kterými jsem se setkal měla jiné zkušenosti. Nativní IM často padal a obecně se ukázal jako zbytečná zátěž, naopak pod mirandou vše fungovalo perfetně a dokonce byla možnost dovolat se do živého vysílání poslkého jazz radia.
Shrnutí
Uzavřený protkol GG, narozdíl od ICQ a jiných má budoucnost a to především v poslku, neboť firma GADU GADU AS, se snaží stát alternativním telekomunikačním gigantem k poslému telecomu. Co také není zanedbatelné je poměrně bezpečná implmentace VoIP a další rozšiřování možnosti šifrování komunikace.
Autor: Filip Koval