Jabber

Napsal O webu (») 25. 8. 2007 v kategorii Software, přečteno: 2188×
obrazky/Jabber_logo.png

Jabber

Boj na poli "instant messangeru(IM)" roste ! Začínalo to MSN messangerem, AIM.
Po té přišel fenomén s protokolem ICQ, kdy jste si zaregistrovali jedno číslo, jako u telefonu a mohli jste psát s kýmkoliv z celého světa.

Problém byl takový že těchto protokolů bylo mnoho a nic co by fungovalo všude a dohromady.

Nyní příchází zcela nový typ a tím je Jabber.





Jabber není žádný konkrétní program ani žádný konkrétní server. Je to jen "jazyk", který má sjednotit komunikátory a zbořit hranice mezi lidmi. Myšlenka mi trochu připomíná "naše" EU, tohle ale bude asi povedenější ;-). Přesněji tento jazyk, zvaný správně Jabber Protokol, je založen na standardizovaném protokolu známého pod zkratkou XMPP.

Co je to Jabber?

Jabber je otevřený komunikační protokol založený na XML, jehož základ je standardizován podobně jako e-mail nebo HTTP. Hlavní výhodou Jabberu oproti jiným protokolům je jeho otevřenost a nezávislost na rozmarech jedné konkrétní firmy. Díky tomu existuje spousta klientů pro nejrůznější operační systémy a platformy, dokonce i pro mobilní zařízení (mobilní telefony, PDA). Jabber také podporuje tzv. transporty, díky kterým můžete z jednoho klientského programu komunikovat i s uživateli jiných sítí (ICQ, AIM, MSN...). Transporty ale umožňují i nejrůznější další služby (předpověď počasí, televizní program...)

K dalším přednostem Jabberu určitě patří i podpora šifrování pro bezpečnější komunikaci. Kontakty uložené na serveru zase ocení uživatelé, pracující na více počítačích. Většina klientů umí emotikony (smajlíky), mnoho z nich také umožňují přidávat další nebo upravovat stávající. Další pěknou vlastností je podpora avatarů, která opět funguje mezi více klienty.

Jak už bylo řečeno, Jabber není program, je to jazyk. Tedy každý jsi může vybrat své prostředí, kterým bude komunikovat.

Jak to celé funguje ?

Jabber si zakládá na jednoduchosti. Díky otevřenosti Jabber protokolu máte na výběr z mnoha klientů a serverů.

Klienti :
  • Psi(Windows, Linux, MacOS)
  • Gajim(Windows, Linux)
  • SIM(Windows, Linux)
  • Tkabber(Windows, Linux)


České Jabber servery :


Na nějakém serveru, si vyberete Jabber ID - JID. Ve tvaru :

předívka@server.cz

Na rozdíl od e-mailů může JID obsahovat diakritiku a prakticky všechny znaky Unicode, vyjma ", ,&,',/,:,<,>

Osobně jsi myslím, že Jabber má obrovský potenciál. Jeho výhody nastavili potencionální laťku hodně vysoko. Uvidíme co přinese vývoj a jak daleko se tahle myšlenka vynese a hlavně udrží.



Autor: Jakub Matuš
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a deset