Google Earth objevuje Australophiteca

Napsal Ondřej Platko (») 12. 4. 2010 v kategorii Software, přečteno: 3693×
googleer.jpeg

Google Earth je poměrně známý software od Google, který Vám umožní si prohlídnout celou zeměkouli pěkně do detailů. Obsahuje satelitní snímky celého povrchu Země s velmi detailním přiblížením, můžete se s ním podívat i pod vodu nebo na Mars. Dají se v něm srovnávat snímky současné s těmi minulými a dají se zde prohlížet budovy ve  3D. To co na první pohled vypadá jen jako šikovná hračka však má často až nečekaná využití a vědecký svět vděčí této aplikaci hned za několik zajímavých objevů.

Google-earth-450x328

 

K jednomu z těch opravdu překvapivých došlo poměrně nedávno, nicméně se nejdříve musíme trochu vrátit v čase, konkrétně do března roku 2008. V této době totiž jistý profesor Lee Berger z Witswatersrandské univerzity v Johannesburgu (Jižní Afrika) začal pracovat na na první pohled nepříliš přelomovém či zajímavém projektu. O co šlo? Inu, milý profesor se rozhodl, že se pokusí zorganizovat a zanést do Google Earth nějakých zhruba 130 archeologicky významných jeskyní a 20 nalezišť fosílií.

 

A teď se dostáváme k té zajímavé části. To, co začalo jako obyčejný mapovací projekt, vedlo k objevu dalších zhruba pěti set nalezišť. Zní to až neskutečně, ale je to tak. Když totiž tým profesora Bergera postupně zanášel různé lokality na mapu, tak si povšiml, že spousta z těchto jeskyní či nalezišť sdílí mnoho podobných znaků. Začali tedy podrobně zkoumat satelitní snímky a je samotné udivilo, kolik se jim toho povedlo objevit.

Profleeburgerwithsedibaskull

Ta nejlepší část jsou ovšem dva kosterní nálezy objevené na jednom z oněch čerstvě odhalených nalezišť. Oba kosterní pozůstatky jsou staré takřka dva miliony let a patří dosud neznámému druhé, jenž dostal jméno Australopithecus sediba. Čtyřicet kilometrů od johannesburgu tak byl učiněn nejvýznamnější paleoantropologický objev poslední doby. Kostry nového Australopitheca byly nalezeny mezi kostmi šavlozubých tygrů, králíku a myší. Podle všeho se na tomto místě nacházelo před dvěma miliony let malé podzemní jezírko a díky sedimentaci zde kosti zůstali poměrně dobře uchovány v betonu podobné hmotě. Celý jeskyní komplex ještě nebyl prozkoumán a tak se možná můžeme těšit na další podobné nálezy.

 

Tým Google Earth je samozřejmě nadšený, že přispěl k tomuto objevu. Mluvčí Google prohlásil, že celá společnost je příjemně překvapená jakýmkoliv nečekaným využitím jejich technologie. A že jich Google Earth má, jen namátkou si jich pár vyjmenujme:

  • Ve Švýcarsku bylo pomocí satelitních snímků na Google Erath objeveno políčko s marihuanou.
  • Zlodějové si pomocí Google Earth vytipovávají domy s olověnými střechami – tento kov ukradou a prodají.
  • Google Earth odhalilo přísně tajnou čínskou raketovou ponorku. Aby Microsoft nezůstal pozadu, tak pomocí Virtual earth zase odhalil americkou tajnou ponorku.
  • Google Earth pomáhal sledovat šíření epidemií chřipky a byl vítanou pomůckou při zemětřeseních v Čile a na Haiti.

Je tedy krásně vidět, že možnosti jsou, když ne neomezené, tak alespoň velmi široké. Můžeme se jen těšit na další zajímavý objev – třeba se povede právě Vám.

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a šest