Gimp 1.díl, Stručný úvod

Napsal O webu (») 8. 1. 2008 v kategorii Software, přečteno: 3841×
obrazky/gimp-logo.jpg

Adobe Photoshop nebo Jasc Paint Shop Pro jsou sice velmi výkonné nástroje s velkými možnostmi, ale mají podstatnou vadu - pro běžného uživatele jsou finančně nedostupné. Pokud tedy máte hluboko do kapsy a chcete využívat pokročilých možností při úpravách fotografií, zkuste Gimp

GIMP je nástroj pro úpravu fotografií a rastrové grafiky. Kvalitní alternativou k profesionálnímu a bohužel také velmi drahému profesionálnímu softwaru pro zpracování grafiky je program, který vznikl v linuxovém prostředí. Název GIMP je zkratka z anglického GNU Image Manipulation Program.

Jednou z předností Gimpu je jeho volná dostupnost pro nejrůznější platformy a operační systémy. Většina distribucí GNU/Linuxu obsahuje GDVIP jako standardní součást systému. GIMP je k dispozici i pro další systémy, jako např. Microsoft Windows nebo Apple Mac OS X (Darwin). GIMP je šířen pod licencí licencí GPL.

GIMP 1.0 se časem vyvinul ve velmi stabilní a oblíbený GIMP 1.2. O tři roky později bylo dalších změn a novinek tolik, že mohla být nová stabilní verze označena číslem 2.0. GIMP 2.0.0 byl vydán 23. 3. 2004. Další stabilní verze prošla rychlým vývojovým cyklem, neboť nebyly prováděny nízkoúrovňové změny kódu. GIMP 2.2 tak spatřil světlo světa již 19. prosince 2004.

Hlavní funkce

  • Kompletní sada kreslících a malovacích nástrojů

  • Subpixelové vzorkování kreslících nástrojů pro vysoce kvalitní vyhlazování.

  • Plná podpora alfa kanálů (průhlednosti).

  • Pokročilé možnosti skriptování.

  • Mnohonásobná funkce zpět/znovu omezená pouze prostorem na disku.

  • Transformační nástroje

  • Nástroje pro výběr

  • Systém zásuvných modulů


  • Instalace Gimpu

    Pokud pracujeme ve Windows použijete instalátor, který spustíte klasickým poklepáním na instalační soubor. Aplikace vám ale nebude fungovat , pokud nemáte nainstalovány potřebné potřebné GTK+ knihovny, lépe řečeno, bez kterých vás instalace ani nepustí dál. Knihovny se nainstalují bez problémů, zvolte úplnou instalaci. Poté spusťte instalátor samotného Gimpu. Nastavíte instalační adresář, zvolíte komponenty k nainstalování (implicitně všechny) a nastavíte asociace grafických souborů s Gimpem. Tím je základní instalace skončena.




    Autor: Radim Gál
    Štítky: GIMP
    Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

    Komentáře

    Článek ještě nebyl okomentován.


    Nový komentář

    Téma:
    Jméno:
    Notif. e-mail *:
    Komentář:
      [b] [obr]
    Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a dvě