Hodnocení emailových klientů je specifické. Je totiž na každém uživateli, jak a pro co se rozhodne, které funkce bude využívat, a které naopak může postrádat. V prvních dílech se podíváme podrobněji na zástupce opensource projektů. Z nich vybereme několik zástupců. Asi nejznámější bude dnes recenzovaná Mozilla Thunderbird. Oficiální web je k nalezení na adrese http://thunderbird.czilla.cz/.
Mozilla Thunderbird
Tento poštovní klient je na poli emailových klientů relativně mladý. Jeho vývoj začal nedávno. Ovšem dnes se dostal do verze 2.0.0.9. Známý je díky prohlížeči internetového obsahu, díky svému bratrovi Mozile Firefox. Projekt vznikl ve stejné dílně, není proto divu, že ke svému chodu využívá, stejně jako Firefox, zobrazovací jádro Gecko (je také opensource).Hlavní okno programu si lze upravit, ovšem v „tovární verzi“ je nastaveno tak, že v levém sloupci se nachází menu, kde naleznete své účty. Jejich správa je velmi jednoduchá. Pravá polovina je rozdělena na dvě části. V horní máte přehled emailů, v dolní části se po kliknutí na zprávu otevře a zobrazí obsah. Máte tak po ruce všechny potřebné věci, které jsou právě nutné.
Klient má jako doplňkové funkce RSS čtečku kanálů, možnost označení jednotlivých zpráv a jejich barevné odlišení. Toto se děje pomocí tzv. štítků. V základní verzi toho moc nenajdete, ovšem na internetu existuje početná komunita, zabývající se tvorbou doplňků. Proto je dnes už snadné si klienta upravit a doinstalovat nové funkce, které budete ke své práci využívat. Dále zde nalezneme podporu několik emailových účtů a více identit.
Co je ovšem velmi dobře zpracováno, je skvělý antispamový filtr. Dokáže zachytit a odfiltrovat velmi podstatnou část nevyžádaných emailů. Proto je práce příjemná.
Thunderbird nabízí i úpravu vzhledu, děje se to stejně jako u Firefoxu, tedy pomocí motivů vzhledu. Opět jich na webu najdete mnoho. Jestliže jej budete chtít využívat i na cestách, lze si klienta nahrát a přímo spustit z USB disku.
Resumé
Mezi zápory lze jen uvést to, že není provázán s operačním systémem tak, jak je to například u Outlooku. Ovšem to není pádný argument.Jako kladné aspekty zařazuji podporu více operačních systémů –Thunderbird naleznete i ve verzi pro operační systém Linux. Dále onu přenositelnost, mnoho doplňujících funkcí, které si ovšm nejdříve musíte stáhnout a antispam. Aplikace je plně lokalizována do češtiny.
Autor: Radim Gál