Jak funguje elektronická pošta?
V dnešní uspěchané době, kdy je drahá každá minuta a polovina věcí stojí na komunikaci, je potřeba toto všechno zvládat efektivně a s přehledem. Tenhle miniseriál, ve kterém si postupně srovnáme šestici nejznámějších poštovních klientů, vám může napovědět, jak nakládat rychle a pohodlně s vašimi emaily. Komu by se také chtělo pročítat všechny emaily, ještě na různých serverech. Nemálo uživatelů má i dvě a více emailových schránek. Ono také např. email pro firemní komunikaci ve tvaru třeba peta.vohlik@seznam.cz není úplně to pravé ořechové. Tady je vhodné uvažovat o vhodnosti emailového klienta. Ale orientujte se v nich ...
Základní princip pošty
Dnešní technologie využívá ke své činnosti (a v podstatě je na nich závislá), tedy posílání a přijímání elektronické pošty, dva základní prvky. A to na servery SMTP a POP3.Co je to to SMTP? Pod touto zkratkou se ukrývá Simple Mail Transfer Protocol. Toho váš poštovní klient využívá pokaždé, když chce odeslat nějaký ten email. Připojí se na server SMTP, pokud je nutná autorizace, provede se. Klient odešle serveru několik informací. Mezi ně patří adresy odesílatele, příjemce, název zprávy, text a přílohy. SMTP pak podle adresy určí, kam má email poslat.
V doručování hrají jistou roli i DNS záznamy. Pokud si přejete odeslat z vaší emailové schránky např. vit.kral@firma.cz zprávu na peta.vohlik@seznam.cz, server SMTP určí, že je odesílána zpráva na seznam.cz. Aby email došel správně, musí se najít místo, kde seznam.cz v internetu je. To zajištují právě DNS. Přeloží adresu na IP. Po doputování emailu do seznamu.cz, se určí podle jména před znakem @, do které schránky přesně se zpráva uloží.
Opačný děj, tedy stahování emailových zpráv ze serveru, se děje v podstatě podobně. Jen s tím rozdílem, že se data stahují přes server POP3 – zkratka znamená Post Office Protocol 3. Váš klient tedy má v sobě zabudovánu funkci, kdy tento server kontaktuje, připojí se přímo k vaší poštovní schránce, následně je provedena autorizace uživatele. Tento server odešle vašemu klientovi (pokud je ve schránce nějaká nová zpráva) informace o stavu emailové schránky a pokud je zde přítomna nová zpráva, požádá klient server POP3 o předání informací o emailu, ten pak stáhne a vy s ním můžete už pracovat normálně, jak jste zvyklí.
Klienti
Výše popsaným způsobem pracují v základním principu stejně všichni poštovní klienti. Na vás bude se poté rozhodnout, kterému dáte přednost. Některý je zdarma, nenabízí však pokročilejší práce s emailovými zprávami. Jiné jsou placené, nevýhoda je tedy nutnost vložit finanční prostředky na nákup klienta. Další programy zase nabízejí navíc doplňkové funkce, které vám zpříjemní čas. Mezi tyto doplňkové funkce lze určitě počítat čtečku RSS kanálů apod.V dalších dílech si tedy popíšeme a otestujeme nejužívanější emailové klienty. Na vás bude jen si pak vybrat dle svých požadavků ten nejvhodnější.
Autor: Radim Gál