Čistý počítač je základ

Napsal (») 10. 8. 2010 v kategorii Software, přečteno: 3352×
clenaerlogo.jpg

Tento článek je určen pro všechny uživatele, kteří si myslí že „očista“ počítače spočívá v utření monitoru vlhkým hadříkem a klávesnici stačí vysát vysavačem :-) Počítač, jak jistě víte, má operační systém a do něho instalujeme různé programy… Ty během svého běhu ukládají do počítače různé hodnoty registrů a také dočasné soubory, které po skončení své činnosti málo který program smaže a už vůbec je nesmaže, když program odinstalujete… Co se s nimi děje potom? Bez Vašeho zásahu často nic…. To ovšem v tomto článku změníme.

Dočasné soubory

Tyto soubory možná znáte všichni v podobě historie prohlížení internetu, ovšem to nejsou zdaleka všechny soubory, které po své činnosti prohlížeč zanechá. Jsou tu také různé dočasné soubory „natažené z netu“ které se mohou s klidným svědomím smazat, samozřejmě i ostatní programy tyto soubory tvoří… ať už to jsou různé logy apod. Nemusíte se obávat, že Vás teď budu navádět do útrob systémových složek a budu požadovat, ať smažete ten a onen soubor a když se překliknete že máte po systému Windows :-)

Na tyto operace jsou totiž již dlouhou dobu na internetu zdarma ke stažení programy, které tuto práci udělají za nás a to vcelku velmi rychle a elegantně. Těchto programů je velká spousta ale mi si popíšeme práci jen se známým a oblíbeným „CCleanerem“ Je to program který umí nejen čistit systém od zbytečných souborů ale také spousty jiných věcí včetně čištění registrů (o tom níže).

Stáhneme si tedy CCleaner http://www.slunecnice.cz/sw/ccleaner/stahnout/ a nainstalujeme.

Clenaruvod

Jak vidíme program toho nabízí mnoho, (levý sloupec ikonek), ale daný výběr je celkem vyhovující a  my tedy jen zmáčkneme vpravo dole „Spustit Cleaner“ a vyčkáme, až program dokončí svou práci. Po ukončení čištění vidíme kolik MB se nám díky smazání nepotřebných souborů uvolnilo:

Clenar

Registry

Registry jsou jaké si „seznamy a tabulky“ různých hodnot, kam programy, ale i sám Windows ,zapisují různé hodnoty o tom, kde se nachází jiný nějaký soubor, kdy bylo uděláno tohle a kdy zas tohle, jak jste si něco nastavili a podobně. Ovšem po odinstalování nějakého programu už tyto informace nepotřebujete, ale stále je máte… co to znamená? Pomalejší chod PC včetně jeho „líného“ startu, nakonec se můžou objevovat i různá chybová hlášení a podobně… tomu všemu se slangově říká „zasekaný počítač“. Spustíme tedy opět CCleaner a tentokrát ze čtyř ikonek vlevo vybereme „Registry“ a po té stiskneme tlačítko „Hledej problémy“ program opět necháme pracovat a po té stiskneme „Opravit vybrané problémy…“

Registry

Program se nás zeptá jestli chceme vytvořit zálohu registrů, potvrdíme že ano a uložíme je defaultně do dokumentů pod předepsaným názvem (obsahuje datum) je to pro případ že by jste po čištění zaznamenali nějaké problémy, což se ovšem běžně nestává, ale jistota je jistota. Po uložení už zbývá jen stisknout „Opravit všechny problémy“ ještě naposled potvrdíme že je opravdu chceme všechny opravit a program je během chvilky opraví (smaže)

Registry2

Pokud by jste opravdu zaznamenali nějaký problém, stačí najít v dokumentech uloženou zálohu a rozkliknout jí. Zobrazí se dotaz jestli opravdu chceme dané hodnoty zapsat do registru, to potvrdíme a vše je jak bylo před čištěním.

Defragmentace pevného disku

Defragmentace znamená „srovnání“, opakem je totiž fragmentace a to znamená „rozházení“. Aby jste tomu porozuměli, během běhu PC ukládá pevný disk (harddisk) velké množství souborů a informací obecně, dělá to pro Vaše dobro s velkou rychlostí, což znamená, že se „nezabývá“ tím kam danou věc uloží. Rozumějte tomu tak, že pevný disk ukládá data na tzv. plotnu (nebo více ploten dle typu harddisku) a to koná zápisem pomocí tzv. hlaviček. Představte si to asi jako „malý gramofon“ až na to, že tato plotna  se otáčí rychlostí 7200 otáček za minutu (moderní pevné disky) a hlavičky se nad ní pohybují také velkou rychlostí. Zkrátka při těchto rychlostech pevný disk zapisuje data „jak to zrovna vyjde“ takže jsou různě „rozházené“ po plotně disku. To ovšem zpomaluje čtení těchto dat což nechceme, proto tyto data srovnáme tak aby se četla rychleji. Učiníme to pomocí programu, který má každý kdo má Windows a jmenuje se příhodně „Defragmentace disku“ najdeme ho zde : „Start->Všechny programy->Příslušenství->Systémové nástroje“ Po spuštění zvolíme „Analyzovat“ a program nám po chvíli oznámí zda je potřeba defragmentovat nebo ne. Tento proces je ovšem často otázkou mnohdy i několika hodin.

Závěr

Doufám, že po provedení těchto operací pocítíte zrychlení a tím zpříjemnění používání Vašeho počítače a nakonec připomenu, že tuto „očistu“ je dobré provádět pravidelně.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Patsy z IP 185.92.25.*** | 1.4.2021 09:27
Really thank you!  www.google.com
Pluto z IP 109.80.32.*** | 2.5.2011 21:28
Moz hezky napsano smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a sedm