Routing

Napsal (») 10. 8. 2011 v kategorii Slovník pojmů, přečteno: 1051×
banan/img/routing-engine.jpg

Routování se zabývá chodem paketů až ke koncovému zařízení (Router). Router je zařízení, které pakety přijímá a posílá dál mezi sítěmi na základě údajů jednotlivých paketů. Router disponuje ethernetovým portem a dnes již také anténkou pro přístup k wifi signálu, avšak jkaýkoli počítač se dvěma internetovými rozhraními a požadovaným software může fungovat také jako router. Pro komunikaci mezi sebou a schopnost reagovat na změny v síti je použit RIP protokol.

Switch

Je zařízení, které umožňuje dvěma počítačům zároveň komunikovat na jedné stejné síti. Většina Routerů disponuje vestavěným přepínačem, který umožňuje komunikaci všech PC ve Vaši domácnosti.

Ethernet

Ethernetové rozhraní je nejpoužívanější pro spojení dvou zařízení. Ethernetový kabel poskytuje ethernetová spojení - domácí či firemní sítě. Existují tři běžné typy: CAT-5 (cca 10 MB druhou rychlost), CAT-5E (asi100 MB druhou rychlost), CAT-6 (teoreticky rychlejší než 100 MB druhourychlost).

Paket

Paket je základní blok informace v počítačových sítích. Paket je podobný svou funkcí jako dopisní obálka. Skládá se z adresy odesálatele (IP) a příjemce, CRC kontrola, která slouží pro kontrolu ztráty dat v průběhu přenášení + další informace jako například QoS (Quality of services), toto slouží pro efektivní dodání paketu na cílovou adresu.

Paket:

Paket

IP adresa

IP adresa, jedinečné číslo, které identifikuje váš počítač pro další počítače v té samé síti. Veřejné IP adresy jsou dostupné přímo z internetu a privátní IP adresy jsou ty, které se vztahují pouze na domácí sítě. Obvykle začínají číslem 10 nebo 192.168, účastníci v síti vystupují pod touto jednou adresou.


DHCP

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) je systém, který nechá vašeho poskytovatele Internetového připojení (ISP - Internet Service Provider) aby přidělil vašemu modemu IP adresu a pak přes váš router přidělí každému z počítačů vlastní lokální IP adresu. Také "říká" vašemu počítači, jak najít server, který převádí doménová jména na IP adresy, tak že se počítač může připojit na konkrétní web (např. www.seznam.cz).


WEP

Wired Equivalent Privacy je starší protokol (1997) určený pro zabezpečení podobné drátovým sítím, který pomáhá zabránit hackerům kteří se snaží prolomit bezdrátové připojení. Toto zabezpečení není zas tak účinné proti "velkým" hackerům, ale aby se k Vám nepřipojil soused toto zabezpečení stačí. WEP byl prolomen již v srpnu 2001, a proto jeho nasazení bylo nahrazeno za bezpečnějším protokolem pomocí WPA. Aktuálně se využívá i WPA2, který používá delší bitovou hodnotu kódu, a je tak hůř prolomitelný.


SSID

(Service Set Identifier) - jméno bezdrátové sítě. V domácnostech a malých kancelářích, kde každý router má své vlastní SSID, ale ve větších kancelářích, hotelích a školách, některé routery (až několik tisíc), budou sdílet stejné SSID, což umožňuje používat svůj notebook v široké vzdálenosti.

MAC addresa

Ethernet-mac-address

Je jedinečný identifikátor identifikující dané zařízení. Tato adresa je pevná a přiřazena danému zařízení již při výrobě (taktéž se ji říká fyzická adresa). MAC adresa se ​​používá pro Ethernet (drátový) a 802.11 (bezdrátový) protokol, které se starají o odesílání elektických či rádiových signálů které nesou pakety protokolu z počítače do routeru (a zpět). 

DNS

(Domain Name Service) je hierarchický systém doménových jmen, který je realizován servery DNS a protokolem stejného jména, kterým si vyměňují informace. Stará se o přeměnu adres 2. úrovně na IP adresu, kterou požaduje spojení se serverem. Váš poskytovatel internetu (ISP) obdrží od Vašeho routeru seznam serverů DNS využívající DHCP, když se váš modem připojí k Internetu. Poté router přeposílá dále seznam DNS serverů každému počítači, který je připjen ve Vaši síti, a to opět pomocí DHCP protokolu.

Jak probíhá hledání adres pomocí DNS:

Dns-cz

Ping

Ping je spoeciální program pro měření odezvy. Odešle paket (32 bajtů) přes celou síť na další síťovou kartu, od níž by měl obdržet stejný paket, pokud je vše v pořádku. V opačném případě je počítač nedostupný, kterému byl tento paket zaslán. Ping byl zneužit k útoku na některé weby, a to tak, že některé směrovače (routery) paket nevrátí.


IP Maska podsítě

Maska slouží k určení toho do které podsítě patří IP adresa. IP adresu tvoří dvě složky, adresa sítě a adresa hostitele. Například IP adresa 150.215.017.009, za předpokladu, že toto je součástí sítě třídy B, první dvě čísla (150,215) reprezentují právě tuto třídu adresy sítě. Druhá dvě čísla (017,009) určují konkrétního hosta v této síti.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Dcom z IP 80.95.248.*** | 15.8.2011 17:45
No budiž, akorát definice routeru se mi zdá ne zrovna ideální. Neznalý čtenář může nabýt dojmu, že router je akorát "ta krabička s anténou, kterou má doma" (já těnhle domácím "routerům" říkám NATovací krabičky, protože to povětšinou nic jinýho neumí smile), ale to má k opravdovému routeru hodně daleko ... taky když už nakousnu routovací protokoly, tak se zmíním i o ostatních EIGRP, OSPF, BGP, atd. smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a devět