File Transfer Protocol (FTP), standardní síťový protokol používaný ke kopírování souborů z jednoho hostitele k dalšímu slaví 40 let. Původně byl napsán Abhayem Bhushanem jako specifikace RFC 114 dne 16. dubna 1971. Tato specifikace byla později nahrazena RFC 765 (červen 1980) a RFC 959 (říjen 1985). Pozoruhodné je to, že aktuální verze se nezměnila za více než 25 let. Existuje několik navrhovaných norem, které vylepšují RFC 959 a RFC 2228. V červnu 1997 je navrženo rozšíření zabezpečení a RFC 2428 (září 1998) přidává podporu pro IPv6 a definuje nový typ pasivního režimu.
Veselý Abhay Bhushan(V současné době působí jako předseda Asquare a nadace IIT Kanpur):
FTP se stal populární od té doby kdy využíval minimum handshake (Výměna standardizovaných signálu mezi zařízeními v počítačové síti upravující předávání údajů), a byl tolerantní k dočasným přerušení, což je velmi užitečné pro přenosy souborů na větší vzdálenost. Jako alternativa se stal více snadno-ovladatelný i když snaha přijetí souboru přes FTP se snížila. FTP je ještě používán jako interní podnikové řešení pro sdílení velkých souborů.
Funkce FTP: Na jedné straně je člověk s rozhraním (klientem) přes které komunikuje s FTP serverem přes počítačovou síť (protokol TCP).
Klienti u společnosti BANAN, kteří vlastní hosting, používají FTP protokol při jakémkolik kopírování souborů z/do prostoru jež si zakoupili. Při běžném připojování pomocí protokolu FTP jsou přihlašovací údaje (jméno a heslo) přenášeny v textové podobě a je technicky možné je odchytit. Následně mohou být data zcizena nebo upravena. Často se vyskytují zprávy o tom, jak se hackeři nabourali do serverů a nezřídka jim k tomu stačil tak triviální úkon, jakým je zachycení nešifrovaného FTP hesla. Netřeba zdůrazňovat, že následky těchto útoků mohou mít katastrofální dopad. V dnešní době je dostupný tzv. FTPS, který je zpětně kompatibilní s běžným FTP.
Jak se bránit?
Nejjednodužší způsob je Neuchovávat hesla, tedy neukládat přístupové údaje v žádném FTP klientu a raději je vždy vyplňovat ručně. I když se to může zdát podivné, je bezpečnější mít hesla uložena v nějakém dokumentu nebo e-mailu než v Total Commanderu. Virus totiž neví, kde jinde hesla hledat, a procházení všech souborů v PC proto, aby je nalezl, je pro něj příliš složité.