Začínáme ve Visual Basicu

Napsal O webu (») 25. 1. 2006 v kategorii Programování, přečteno: 2738×

První program ve Visual Basicu

Vytváříme svůj první program ve visual Basicu

V této lekci vytvoříme první jednoduchou aplikaci. Celá aplikace bude sestávat z jediného formuláře, který bude obsahovat TextBox a CommandButton. Po kliknutí na CommandButton se text napsaný v TextBoxu zobrazí jako samostatné hlášení.
Otevřete si tedy vývojové prostředí ve Visual Basic a založte nový projekt Standard EXE. Měli byste mít otevřeno vývojové prostředí odpovídající obrázku Nyní v panelu ovládacích prvků zvolte TextBox.
Nyní umístěte TextBox na formulář Form1.
Teď upravte velikost ovládacího prvku tažením za úchytné body TextBox. Nyní nastavte některé vlastnosti ovládacího prvku TextBox :

Vlastnost Hodnota
Name txtText
MultiLine True
Text (prázdný řetězec)

Name (jméno) je vlastnost určující název ovládacího prvku, pod kterým se bude daný prvek ovládat programovým kódem.
MultiLine - pokud je nastaveno na hodnotu True, je povoleno vkládat do TextBoxu víceřádkový text.
Text ? jedná se o textový řetězec, který je obsažen v TextBoxu. Pokud bude hodnotou prázdný řetěz, nebude při prvním zobrazení formuláře v poli žádný text.
Dalším krokem bude přidání příkazového tlačítka CommandButton na plochu formuláře. Proveďte to stejným způsobem jako u TextBoxu.Potom u tohoto tlačítka nastavte následující vlastnosti.


Vlastnost Hodnota
Name cmdZobraz
Caption Zobraz text

Textová hodnota vlastnost Caption představuje titulek, který se zobrazí na příkazovém tlačítku.
Stejně jako u TextBoxu můžete i u CommandButtonu nastavit jeho velikost buď tažením za úchyty nebo definicí vlastností Width a Height.

Nyní přistoupíme k definování programového kódu spojeného s formulářem. V našem případě nebudeme zakládat žádný samostatný programový modul, ale vystačíme s modulem formuláře.
Jediným kódem bude kód, který zajistí, že při klepnutí na tlačítko cmdZobraz se otevře okno se zprávou (Message Box), kde textem zprávy bude text obsažený v TextBoxu txtText.

Pro otevření modulu formuláře poklepejte kamkoli na plochu formuláře Form1 mimo ovládací prvky, které obsahuje. Otevře se okno kódu.

Popišme si nyní organizaci tohoto okna.
V levém rozbalovacím poli jsou vyjmenovány názvy všech ovládacích prvků umístěných na formuláři. Pouze formulář je identifikován slovem Form a nikoli svým názvem. Důvod je zřejmý ? zatímco ovládacích prvků jednoho druhu může být na formuláři více, je nutné jejich rozlišení podle vlastnosti Name.
Formulář však může být jen jeden, protože se pohybujeme v programovém modulu právě jednoho formuláře.

V pravém rozbalovacím menu je uveden výčet událostí, které mohou na zvoleném ovládacím prvku vzniknout a které je tudíž možné programově ošetřit. Aktuálně zvolená je událost Load formuláře.
Událostní procedura Form_Load může obsahovat kód, který se provede při natažení formuláře do paměti počítače, tedy těsně před jeho zobrazením na monitoru. Tato událostní procedura nás ovšem nezajímá ? tu tentokrát programovat nebudeme.
Potřebujeme naprogramovat činnost aplikace po kliknutí na tlačítko cmdZobraz. Proto z levého sloupce vybereme ovládací prvek cmdZobraz a z pravého jeho událost Click. Do událostní procedury cmdZobraz_Click zaneseme následující kód :

Private Sub cmdZobraz_Click( )
MsgBox txtText.Text
End Sub <br>

Popišme si, co znamená programový text, který jsme právě zapsali. Popisem procedur a jejich použitím se budeme podrobněji zabývat v následující lekci. Zde je popsán pouze základ nezbytný k porozumění uváděného příkladu.

První řádek je definice hlavičky procedury. Klíčová slova Private Sub uvozují proceduru. Jejich přesný význam bude popsán později. Následuje název procedury. Pro událostní procedury je zavedena neměnná konvence tak, že její název se skládá :

- z názvu ovládacího prvku, na němž může událost vzniknout
- z podtržítka
- z názvu události, která je programovaná

Za názvem procedury následuje tzv. seznam parametrů, které do procedury vstupují. Za názvem už jen levá a pravá závorka. Vzhledem k tomu, že tato procedura žádné parametry nemá, následují za názvem už jen levá a pravá závorka.

Pod prvním řádkem v proceduře následuje vždy tzv. tělo ,které představuje samotný kód Visual Basic. V našem případě se jedná o jediný řádek.
Klíčové okno MsgBox zobrazí okno se zprávou.
Zpráva, která bude zobrazena, následuje za klíčovým slovem. Podle zadání ólohy to má být textový řetězec zapsaný v extBoxu txtText.
Jak již víme, tento řetězec je zapsán ve vlastnosti Text příslušného ovládacího prvku.

Jak tedy programově zjistit hodnotu vlastnosti ovládacího prvku? Vždy tak, že zapíšeme názec příslušného ovládacího prvku, který je následován tečkou a názvem vlastnosti.

Posledním řádkem procedury je End Sub, který standardně ukončuje proceduru

Nyní spusťte celý program příkazem Run/Start z nabídky nebo klávesou F5. Vytvořený formulář se zobrazí na obrazovce s kurzorem blikajícím v textovém poli. Vepište tedy do textového pole libovolný textový řetězec a klepněte na tlačítko s nápisem Zobraz text.


Autor: Jiří Týn
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a osm