Hosting www.banan.cz podporuje Ruby on Rails.
Proměnné
Jestli jste noví v programování, termín "proměnná" může být úplně nový. To je důvod, proč si zde jako první rozebereme proměnné v Ruby, věřím, že to bude pro vás mnohem snažší pokud si povíme co pojem proměnná označuje. Pojďme tedy citovat Wikipedii:
"Proměnná je symbolická reprezentace označující kvantity nebo výraz" Pokud to zní příliš komplikovaně.Dovolte, abych Vám dal příklad:
x=5
Tento kus kódu dá "x" hodnotu 5. Teď řekněme, že máme toto:
y=3
x=5
if (x==5)
x=x+y
end
Kód nejprve testuje jestli x se rovná 5, a jestli toto platí, pak x nabyde novou hodnotu: bývalá hodnota x, která je 5 a sčítá se s y hodnotou.Nakonec se x bude rovnat 8.
Proměnné jsou zcela nutné při psaní kódu. Většina dat by nebyla být upravena bez použití proměnných. Různé druhy proměnných existují v různých programovacích jazycích, některé smí nebo nesmí být implementovaný v dalších. Za účelem této výuky, se zaměříme jen na proměnné v Ruby
programovacím jazyce.
S proměnnými můžete ovládat datové objekty.
V Ruby můžeme mít:
cislo = 5
nebo
jmeno = "znacka"
V prvním případu, Ruby "bude vědět" to číslo ve skutečnosti znamená 5. Považujme to za jakousi přezdívku. V 2. příkladu, Ruby bude vědět ze jmeno se ve skutečnosti se nazývá "znacka".
V Ruby je 5 druhu proměnných:
konstanty, lokální, globální, instance třídy. Pojďme si říct co každá z nich znamená:
1) konstanta je samozřejmě...konstantní
2) lokální, může být zpřístupněný jen z určité části programu
3) globální jsou přístupné globálně v celém programu
4) instance proměnné jsou přidružené k objektu
5) třídní proměnné patří třídě
Nedělejte si starosti jestli neumíte všechny, čím více budete číst tento seriál tím více budete vědět.
Řekl bych, že jsme pro dnešek do tématu proměnných zabruslili až mnoho. Každopádně by jste měli znát po přečtení dnešního dílu výše uvedené. Pro rozlišit uvedených druhů proměnných,
Ruby užívá zvláštní znaky.
1) konstanta začíná velkým písmenem a neměla by být definovaná uvnitř metody
2) lokální proměnná musí začínat malým písmenem nebo _ podtržítkem
3) globální začíná $ , neinicializovaná globální má hodnotu "nil" to také produkuje varování
4) příkladů začíná @ , neinicializovaný příklad má hodnotu "nil" to také produkuje varování
5) třídní proměnná začíná @@ a musí být poprvé inicializována předtím, než bude použita v metodě, jinak dostanete chybu pokud odkážete na tuto proměnnou bez inicializace
Inicializování proměnné znamená přizazení počáteční hodnoty datového typu který určí proměnná. To může být i něco bezvýznamného, jako 0 jednoduše slouží k dosažení cíle a to je inicializace.Proměnné mohou být upraveny později v programu.
Kromě skutečných proměnných, Mohou existovat také pseudo proměnné(true, false, nil, self, __FILE__ a __LINE__ označujeme běžný datový soubor. True a False jsou pěkně sebe vysvětlující, self - by měl být také, a nil má většinu času význam "nuly" nebo "vyprázdní se" nebo "ne definované".
Jsou nazývány pseudo proměnnými, protože se nechovají jako reálná proměnná, ale ještě navíc se chovají jako konstanty.
Jsou to rezervovaná slova v Ruby. Nesmíš je užívat jako jména proměnných nebo funkcí nebo k jinému účelu, než pro který byli vytvořené:
alias and BEGIN begin break case class def defined do else elsif END end ensure false for if in module next nil not or redo rescue retry return self super then true undef unless until when while yield
Postupně jak se bude Ruby vyvíjet tak se bude vyhrazených slov přibývat.