Python - začínáme (0. díl)

Napsal (») 6. 11. 2010 v kategorii Programování, přečteno: 2693×
banan/img/python-logo-glassy.png

Takže jak jsem již uvedl v prvním článku - Python - hybrid mezi jazyky:

- Python je skvělý objektově orientovaný, interpretovaný a interaktivní programovací jazyk.
- Často je srovnáván s prestižními programovacími jazyky.
- Python funguje na všech největších platformách, takže vyzkoušet si jej můžou jak uživatelé Microsoft Windows, tak i Linux, Mac OS a více (jelikož stále převládájjí uživatelé "Widlí", tak nechám tento tutoriál směřovat stejným směrem).

Instalace

Stáhnout a nainstalovat Python je velmi snadné. Po úspěšné instalaci byste měli mít v nabídce Start dva spouštěcí soubory – IDLE (Python GUI)Python (command line). První (GUI) je okenní verze, druhý je černoobrazovková verze pythonovského příkazového řádku.

Není to nutnost, ale je vhodné, aby se Python dal spouštět i z Příkazového řádku. Ve Windows si spusťte Příkazový řádek z Příslušenství v nabídce Start, zkuste zadat Python a potvrďte Enter. Pokud se Python spustil (vidíte před sebou prostředí prříkazového řádku a >>>), tak je vše v pořádku (ukončuje se Ctrl + Z a Enter).

Pokud se nespustil, což tak bývá na většině Windows stanicích, je vhodné přidat cestu k Pythonu do PATH: Ovládací panely → Systém → Upřesnit → Proměnné prostředí → a přidat cestu k Pythonu kde jej máte nainstalovaný (např: C:\Program files\Python24). Jednotlivé cesty se zde oddělují středníkem. Pak by již Python měl na Příkazovém řádku fungovat.

První program je na světě!

Na konci tohoto listu si vytvoříme první program. V IDLE zvolte File → New Window, tím se vám otevře nové editační okno, ve kterém můžete psát příkazy (1 řádek1 příkaz). Poté, co program uložíte (je třeba mu „vnutit“ příponu ".py" např. muj_program.pySpouštíme pomocí Run → Run Module (klávesa F5).

Jako první program napíšeme "Ahoj svete" na výstup obrazovky (příkazového prostředí), raději bez diakritiky (Jak určitě znáte, v angličtině se nevyskytuje diakritika). Také se říká že angličané a američané jsou programátory od narození, můžeme vidět například u tohoto příkazu "print" znamená vlastně "tiskni", tak jak to je v přesném překladu. Né však všechny "věci" v Pythonu jsou překladatelné.

>>>print "ahoj svete" #vypíše ahoj svete

...a stisknout ENTER.

Za křížkem (#) se píši poznámky tak jako v uvedeném příkladu výše.Tento uvedený příklad

se přímo nazývá "Ahoj světe", je prakticky v každé programátorské knížce pro začátečníky.

Pokaždé, když jsem se začínal učit novým jazykem, tak jako první příklad byl výstup na

obrazovku. Taktéž je to u C++, Pascal, PHP, apod.

 

...brzy naschledanou a hodně štěstí při tvorbě aplikací.


Autor: Jaroslav Mohila

Štítky: Python
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a deset