Úvod do jazyka Perl
Perl (Practical Extraction and Report Language - Praktický jazyk pro výběry a tiskové sestavy) je univerzální a flexibilní skriptovací jazyk, kterým á navíc tu výhodu, že se snadno učí. Kombinuje nejlepší vlastnosti různých nástrojů a jazyků původně unixového světa a jazyka C. Perl je stejně dobře použitelný pro zpracování textu, generování zpráv či provádění systémových úloh a za pomocí skriptů CGI určených pro programování internetových aplikací. Skripty v něm lze dnes psát na různých operačních systémech (Linux, Unix, Windows) a nekomplikované je také přenášení hotových skriptů mezi těmito platformami.Historie jazyka Perl
Autorem jazyka Perl je Larry Wall, který tento jazyk navrhl v roce 1986 pro svoji potřebu. Ten měl Larrymu původně nahradit v té době nepostačující prostředky pro zpracování textu a dálkové řízení počítačů. Jazyk Perl byl v roce 1987 uvolněn a ihned se setkal s nečekaně velkým ohlasem. Tato odezva vedla Larryho a jeho kolegy k dalšímu zlepšování a rozvíjení jazyka - vyvinul se skutečný programovací jazyk s ladícími nástroji, kompilátory, rozsáhlou sítí knihoven, dokumentací, podpůrnými prostředky atd. V současnosti se rozšiřování jazyka Perl věnuje skupina lidí, kteří si říkají Perl Porters s Larrym Wallem v čele.Velmi silným nástrojem, který není běžnou součástí ostatních programovacích jazyků, jsou regulární výrazy. Ty se dají použít mimo jiné v jednoúčelových nástrojích pro zpracování textu. Další zajímavostí jsou Perlu jsou asociativní pole - vysoce výkonné struktury, v nichž se k příslušným hodnotám přistupuje podle programátorem zvoleného řetězcového klíče.Perl má také i své slabší místa - především zde neexistuje pevně daná syntaxe, nemusí se definovat proměnné, nelze si definovat vlastní datové proměnné.
Perl je obvykle implementován pomocí interpretu - pro spuštění programu v Perlu je potřebná přítomnost interpretu jazyka Perl. Při interpretaci dochází nejprve k rychlému překladu zdrojového kódu do paměti interpretu a poté k provedení kódu. Tento způsob interpretování umožňuje dosáhnout vysoké prováděcí rychlosti při zachování běžných interpretovacích výhod - rychlý vývoj, rychlé změny zdrojového kódu. V současnosti existuje také překladač Perlu, který vytvoří binární program nepožadující interpret.
Motto jazyka Perl
Motto jazyka Perl vystihující jeho podstatu zní:"Existuje více způsobů, jak něčeho dosáhnout."
("There is more then one way to do it")
Perl rovněž podporuje tři základní vlastnosti každého programátora, kterými jsou:
• Lenost.
• Netrpělivost.
• Přílišné sebevědomí.
Autor: Robert Habrman