Práce se soubory a adresáři
Soubory slouží k trvalému či dočasnému uchování dat, k jejich přenosu mezi počítači apod. Soubory jsou organizovány v rámci systému souborů, který definuje strukturu, v níž jsou uloženy. Soubory bývají uloženy v adresářích. Tyto adresáře vytvářejí stromovou strukturu, známou jako adresářový strom. Se soubory a adresáři můžeme provádět celou řadu operací. Můžeme pracovat se soubory či adresáři jako s celkem nebo s jejich obsahem.Jména souborů (i adresářů) mohou obsahovat příponu. Jedná se o text, který se nachází na posledním znakem tečky ve jméně. Účelem používání přípon je prezentace informace o typu obsahu souboru (.txt textový dokument, .bmp obrázek, …). Jméno souboru a adresáře může být také zadáno včetně cesty. Ta obsahuje i jména adresářů a podadresářů, ve kterých soubor leží. Rozlišujeme:
• cestu absolutní (od vrcholu adresářové struktury),
• cestu relativní (vzhledem k aktuální pozici v adresářové struktuře).
open F, "adresar\novy.txt"; ¨
open F, 'adresar\novy.txt';
open F, "adresar/novy.txt";
Chceme-li vypsat jména všech textových souborů v aktuálním adresáři, pak je možné postupovat následovně:
print join "\n", glob '*.txt';
Pro práci s obsahem souboru nám Perl nabízí prostředek zvaný ovladač. Existují tři ovladače, jejichž jména jsou globální pro celý program a které jsou automaticky otevřeny (standardní ovladače). Jedná se o:
• STDIN (ovladač standardního vstupu),
• STDOUT (ovladač standardního výstupu),
• STDERR (ovladač standardního chybového výstupu).
// zápis do souboru data.txt
open STDOUT, '>data.txt';
print 'banan';
// jiný způsob
open SOUBOR, 'data.txt';
*STDOUT = *SOUBOR;
print 'banan';
A to by bylo pro dnešek všechno. V dalším díle se podíváme na to, jaké prostředky nabízí Perl pro otevření souboru. V případě jakýchkoliv dotazů mě kontaktujte na email: habrman@banan.cz.
Autor: Robert Habrman