Perl, Podprogramy (39.díl)

Napsal O webu (») 29. 6. 2008 v kategorii Programování, přečteno: 1451×
obrazky/logo_perl.jpg

Podprogramy

Podprogramy umožňují programátorovi rozčlenit celý program do menších částí, které slouží k tomu, aby byly opakovaně používány, nebo pouze k tomu, aby se zápis programu zpřehlednil. Mají svá vstupní data, výstupní data a svůj vlastní algoritmus, který vstupní data transformuje na výstupní. Některé programovací jazyky nabízejí různé druhy podprogramů - typ „procedura“ a typ „funkce“. Procedura jsou podprogram bez návratové hodnoty, tzn. že na základě zadaných údajů pouze vykoná určitou činnost. Funkce je charakteristická tím, že vždy nějakou hodnotu vrací.


V Perlu existují pouze podprogramy typu funkce. Je to proto, že program v Perlu se skládá především z výrazů a každý podprogram je součástí nějakého výrazu. Funkce vrací hodnotu vždy, i když tato hodnota není k ničemu potřeba (tzn. že funkce je použita jako procedura). Proto je v terminologii Perlu možné pojem podprogram a funkce vzájemně zaměňovat.


V Perlu existují předdefinované funkce, které se chovají jako operátory. Programátorovi je také umožněno, aby si definoval své vlastní funkce. Jejich definice se mohou nacházet kdekoliv v programu, nebo může být do programu vtažena z jiného modulu pomocí „use“ či „require“. Není tedy striktně nařízeno, kde a jak má být funkce definována. Existuje pouze několik omezení, se kterými se seznámíme za chvíli.


Pokud nemluvíme o anonymním podprogramu, každý podprogram má své jméno — je to řetězec podobně jako jméno proměnné. Jméno funkce obsahuje na začátku také znak &. Použití tohoto znaku je většinou nepovinné a nutnost jeho použití je závislá na tom, jak je jméno použito. Nezbytné je použít tento symbol v případě, že potřebujeme funkci pouze pojmenovat — děje se to v případech, kdy vytváříme odkaz na podprogram ($ odkaz = &funkce) nebo když je jméno funkce parametrem funkcí „defined“ nebo „unrer“.


Voláním podprogramu se rozumí použití jména podprogramu tak, že je předáno řízení podprogramu a po vyhodnocení posledního výrazu je řízení včetně návratové hodnoty vráceno zpět.


A to by bylo pro dnešek všechno. V dalším díle se podíváme na definici, deklaraci a volání podprogramu (funkce). V případě jakýchkoliv dotazů mě kontaktujte na email: habrman@banan.cz.


Autor: Robert Habrman
Štítky: Perl
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a třináct