Perl, Operátory (29.díl)

Napsal O webu (») 15. 5. 2008 v kategorii Programování, přečteno: 740×
obrazky/logo_perl.jpg

Podmínkový operátor

Tento operátor pracuje stejně jako v jazyce C++. Je-li výraz před ? pravdivý, je hodnota ternárního podmínkového operátoru výrazem před :, jinak je hodnotou operátoru hodnota za :. Jedná se v podstatě o konstrukci jestliže-pak-jinak (if-then-else). První z operandů (podmínka) je vždy vyhodnocován ve skalárním kontextu, ostatní operandy podle toho, jaký kontext na jejich místě vytvoříme.



$max = $x > $y ? $x : $y;

// do proměnné $max se uloží větší z čísel $x a $y


Operátor přiřazení

Operátor přiřazení očekává na levé straně něco, co označujeme jako l-hodnota. Je to místo v paměti, kam lze uložit hodnotu. Nejčastěji to bývá proměnná různého typu. L-hodnotou nemůže být např. konstanta, protože do ní není možné nic uložit. Operátor přiřazení můžeme zapsat:



l-hodnota OPERÁTOR= hodnota

l-hodnota = l-hodnota OPERÁTOR hodnota




Priorita všech operátorů je stejná, například * = nemá větší prioritu než +=, i když samotné krát má větší prioritu než plus. Výsledkem výrazu s přiřazením je hodnota proměnné, kam jsme provedli přiřazení. Je to opět l-hodnota, do níž je možno provést další přiřazení. Je tedy možno provést následující operace:



$x = $y = $z = 1

// nastaví všechny tři proměnné na hodnotu 1


(($x = $y) - $z) = 1;

// v proměnné $x bude 1, v $y a $z zůstanou původní hodnoty

chop($radek - <>);

// do proměnné $radek se načte ze vstupu řádek,


Operátor čárka

Chování operátoru čárka závisí na kontextu, v jakém je operátor použit. Ve skalár¬ním kontextu vyhodnotí levý operand, jeho hodnotu zapomene, vyhodnotí výraz na pravé straně a jeho hodnotu vrátí. V seznamovém kontextu funguje čárka jako oddělovač prvku seznamu. Synonymem pro čárku je symbol =>, který se používá především u hashových literálů. Slovo nalevo od tohoto operátoru je interpretováno jako řetězec.



$x = (1, 2);

// Skalární kontext - v $x je hodnota 2.

@pole - (1, 2) ;

// Seznamový kontext, @pole obsahuje dva prvky.




A to by bylo pro dnešek všechno. V dalším díle se podíváme na regulární výrazy v jazyce Perl. V případě jakýchkoliv dotazů mě kontaktujte na email: habrman@banan.cz.


Autor: Robert Habrman
Štítky: Perl
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a dvanáct