Příkazy v Javě
Příkazy představují základní stavební jednotky programů. S jejich využitím přepisujeme algoritmy do prostředí příslušného formálního jazyka (tj. Programovacího jazyka). Příkazy jsou zpravidla prováděny v pořadí, v jakém byly programátorem zapsány. Příkazy v Javě jsou velmi podobné příkazům v jazyce C++. V Javě rozeznáváme dva typy příkazů: jednoduchý příkaz a složený příkaz. Jednoduchý příkaz je ukončen středníkemSystem.out.println (Ahoj); //jednoduchý příkaz
Platí zásada, že na každém řádku by měl být umístěn pouze jeden příkaz, program by se v opačném případě stal nepřehledným. Složený příkaz je uzavřen do složených závorek a vytváří blok. Představuje skupinu příkazů, která se z hlediska syntaxe Javy chová jako jediný příkaz. Za blokem nepíšeme středník.
if (a<b)
{
a++;
System.out.println(a);
}
Blok může být prázdný, nemusí se v něm vyskytovat žádný příkaz. Taková konstrukce neprovádí žádnou činnost, není však syntaktickou chybou. Označujeme ji jako tzv. prázdný příkaz. Pro úplnost uveďme, že prázdný příkaz vznikne i použitím samotného středníku.
;
{}
Uvnitř bloku může být defnován další blok, hovoříme o tzv. vnořeném bloku. Připomeňme tvrzení z úvodní kapitoly, které říká: pokud defnujeme ve vnořeném bloku proměnnou, nelze ji používat mimo vnořený blok.
if (a<b)
{
a++;
if (b==0)
{
b--;
System.out.println(a);
}
}
V následujících dílech se budeme seznamovat s jednotlivými příkazy jazyku Java.
Autor: Filip Koval