Java - Aplet (69.díl)

Napsal O webu (») 5. 11. 2008 v kategorii Programování, přečteno: 4950×
obrazky/java_logo.png

Java archivy

Zkratka JAR představuje Java Archiv. Představuje způsob distribuce souborů *.class, které jsou algoritmem ZIP zkomprimovány do jednoho souboru. Součástí JAR mohou být i další soubory, např. rastry či multimediální soubory, konfigurační soubory, atd... Používání archivů přináší několik výhod, velice stručně se
s nimi seznámíme:

1. Zmenšení velikosti dat. Tato výhoda se projeví zejména u apletů, kdy přenášíme menší množství dat. Využitím komprese se velikost souboru sníží cca. na polovinu, důsledkem je rychlejší načtení appletu.

2. Všechny potřebné soubory jsou sbaleny do jednoho archivu. Týká se to zejména případů, kdy program využívá anonymní vnitřní třídy, tj. Při použití grafického rozhraní. Překladem takového programu vzniká větší
počet přeložených souborů class.
3. Jméno Java archivu není závislé na názvu jednotlivých tříd, může být pojmenován podle našich představ.
4. Jednoduché spouštění programu. Pro spuštění java archivu není nutno tento archiv rozbalovat, lze ho spustit jediným příkazem. Archiv s názvem Pokus lze spustit buď dvojklikem na název archivu nebo z příkazové řádky takto:

java -jar "Pokus.jar"
Popišme pro úplnost i druhou variantu spuštění programu: soubory obsažené v java archivu nejprve rozbalíme a následně spustíme. Tento postup však není v praxi používán, je poněkud nepohodlný.

Uveďme přehled příkazů používaných pro práci s JAR soubory
Vytvoření archivu. Pro vytvoření archivu je použit příkaz

java -jar cf nazev_archivu jmena_souboru
Název archivu musí být uveden včetně přípony jar. Jména souborů mohou být oddělena čárkami nebo lze použít masku souboru ve tvaru hvězdičkové konvence.
java -jar cf archiv.jar main.class,form.class
java -jar cf archiv.jar *.class

První příkaz vytvoří archiv ze dvou zadaných souborů, druhý ze všech souborů s příponou *.class v aktuálním podadresáři.

Rozbalení archivu - Rozbalení archivu včetně automatického vytvoření všech otřebných podadresářů lze provést příkazem

java -jar xf nazev_archivu
Výpis souborů v archivu. Soubory a adresáře obsažené v archivu lze vypsat příkazem
java -jar tf nazev_archivu

JAR soubory a aplety

Java applety obsahující komponenty GUI jsou často distribuovány ve formě JAR souborů. V takovém případě je do HTML souboru nutno přidat sekci ARCHIVE s uvedením jména archivu. Položka CODE bude stále obsahovat spouštěcí třídu apletu.

CODE=AppletScitani.class
ARCHIVE=archiv.jar
Archiv se může nacházet i v některém z podadresářů, musíme k němu tedy uvést
cestu
CODE=AppletScitani.class
ARCHIVE=applets/archiv.jar


Pozor ! Pokud vytváříme aplet za použití GUI builderů, při návrhu metodou drag and drop jsou mnohdy používány nestandardní konstrukce či komponenty, příslušné knihovny musí být připojeny k distribuované aplikace, v opačném případě by nešla spustit. Typickým příkladem je vývojové prostředí Net Beans, které využívá tzv. swing layout. K naší aplikaci musíme připojit archiv swing-layout-1.0.jar. Zpravidla ho přibalujeme do stejné složky, ve které se nacházejí přeložené soubory.

ARCHIVE=swing-layout-1.0.jar
Autor: Filip Koval
Štítky: Java
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
kubassi z IP 89.103.153.*** | 18.12.2010 15:03


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a pět