Začínáme s PHP - seriál pokračuje (15. díl)

Napsal O webu (») 12. 3. 2005 v kategorii PHP/HTML, přečteno: 3387×

Po dlouhé odmlce se opět rozjíždí seriál o PHP pro začátečníky!

Po dlouhé odmlce se opět rozjíždí seriál o PHP pro začátečníky, aby jim pomohl v těžkých začátcích jejich programátorské kariéry.
Dlouhou dobu byla kolem tohoto tématu klidná hladina. Od nynějška už tak klidná nebude, protože se změnil autor tohoto seriálu. Admin to začal a já v tom budu pokračovat. Jak jsem se však díval, bude toho ještě hodně co vysvětlovat, protože se na hodně důležitých věcí pozapomnělo. Proto se tento díl i několik následujících dílů budu věnovat opakování a vše zároveň doplním podle potřeby.

Manuál

V prvé řadě Vám chci dát jednu důležitou a velmi užitečnou radu: když něco nevíte, podívejte se do manuálu. Manuál můžete prohlížet on-line na adrese http://www.php.net/manual/cs/ nebo si ho můžete stáhnout na adrese http://www.php.net/download-docs.php. Manuály jsou z větší části počeštěné, takže je v nich o to zjednodušená orientace. Najdete tam snad vše a navíc Vás na něj budu často odkazovat, proto na něj upozorňuji hned na začátku.

Zahoďte Poznámkový blok...

Ten samozřejmě stále můžete používat, ale je to dosti neohrabané, pomalé a většinou také nepřehledné. Mnohem lepší je najít si Vám vyhovující specializovaný editor. Těch je velká škála a je na Vás, který to bude. Já Vám můžu doporučit PSPad, sám ho využívám a nemám proti němu žádné výhrady a jen těžko bych hledal jiný, mně vyhovující, editor. Stáhnout si ho můžete na adrese www.pspad.com. Mj. na owebu již vyšla recenze na jednu starší verzi tohoto skvělého editoru (kategorie editory,soft).

Oddělení PHP od ostatního kódu

Kód v PHP uvozujeme . Mohli jste vidět i jiné způsoby zápisu, např. - bez php za počáteční značkou. Doporučuji používat ten delší zápis, protože se mohou vyskytnout servery, kde Vám to fungovat nebude. Je ještě jeden způsob zápisu, který se snad vůbec nepoužívá, především protože je příliš dlouhý. A to je a .

Komentáře

Jednou z nejzákladnějších věcí v každém programovacím jazyku jsou komentáře. Pomocí nich si můžete v kódu udělat poznámku, co daný kód dělá, kus kódu si 'zakomentovat', tzn. umístit kus kódu mezi komentáře, takže se neprovede. V PHP můžete používat několik druhů komentářů: // Jednořádkový komentář - má platnost od svého použití do konce řádku :-)

/* víceřádkový komentář -
má platnost více řádků
a končí těmito dvěma znaky */

# Jednořádkový komentář. Tak tento druh komentáře můžete sice také použít,
# ale příliš se nepoužívá (alespoň jsem to ještě neviděl)
Vřele Vám doporučuji hodně komentovat, později Vám tento komentář může ušetřit mnoho času při vzpomínání, co daný kód dělá.

Středník :-)

Středník je v mnoha programovacích jazycích jeden z nejdůležitějších znaků vůbec, protože se jím ukončuje každý příkaz, výraz, funkce...

Proměnné a pole

Proměnná zprostředkuje místo v paměti pro uchovávání dat. Název (identifikátor) proměnné musí být podle jistých pravidel (viz. díl 3) a předchází mu znak dolaru ($), např. $promenna. Speciálním druhem proměnné je tzv. pole. V takovéto proměnné můžete uchovávat celou řadu hodnot, k nimž přistupujete prostřednictvím tzv. indexů. $a[0] = 128;
$a[1] = "řetězec";
$a[] = true;
Jak vidíte, můžete v jednom poli pod každým indexem uchovávat hodnoty různých datových typů. Index můžete zadávat, ale také nemusíte - PHP je dle potřeby doplní samo (např. na třetím řádku bude automaticky index 2).
POZOR: PHP indexuje automaticky od nuly (v případě automatického doplňování indexů)!
Indexem pole nemusí být vždy pouze číslo, ale také text, např. $pole["index"]. Takovému poli říkáme pole asociativní. Setkáte se s ním celkem často, např. při zpracování dat získaných z formulářů, databáze atd. Osobně je používám nejvíc, číselné indexy naopak skoro vůbec (někdo to dělá přesně naopak, záleží na zvyku).

Výstup v PHP

Výstup lze uskutečnit přes několik funkcí. Např. echo, print, printf a další. Podrobný popis těchto funkcí naleznete v manuálu. Já vysvětlím to nejdůležitější. V dalších dílech budu používat především funkci echo (především proto, že jsem na ni zvyklý). Echo vlastně není funkce v pravém slova smyslu, ale jazyková konstrukce (přesto se dá jako funkce použít) - vše si ukážeme na přikladu. echo "Tak toto je typický přiklad typického použití jazykové konstrukce echo";
echo ("Toto je naopak demonstrace použití echo jako funkce - obojí funguje");

Závěr

Tímto končím dnešní díl. Příště budeme ještě opakovat, ale přesto se posuneme zase o kousek dál. Možná již příště nakousnu něco z dalšího tématu, kterému se budeme dále věnovat.

Autor: mzima

Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a tři