Začínáme s HTML - Co se nevešlo (12. díl)

Napsal O webu (») 31. 3. 2005 v kategorii PHP/HTML, přečteno: 3520×

Když chcete něčeho dostáhnout a je vám jedno jak...

Co se nevešlo

No, nechci aby jste získali dojem, že tímto článkem se sekce HTML uzavírá. Koneckonců nejsem zde jediný autor a třeba si i později vzpomenu, že jsem na něco zapomněl.

Dneska tak nějak zmíním části HTML, kterým už před nějakou dobu odzvonilo a to nejen jako, že neprojdou validatorem, ale až tak, že je nové verze prohlížečů nemusí podporovat. Přesto mi přijde dobré je uvést.

Ještě než začnu vykládat, tak chci upozornit, že dnešní HTML nelze brát příliš vážně a článek má spíše charakter nostalgický. Chci tím říct, že na tagy, o kterých dnes budete číst, není spoleh jak se zachovají v kterém prohlížeči, či dokonce v různých verzích jednoho prohlížeče.

Textem ze strany na stranu

Ještě tak před 3mi roky hojně používaný tag Marquee nám umožnil rozhýbat jinak statický text a vlastně nejen ten. Třeba jste i narazili na stránky, kde text (nebo obrázek) lítal ze strany na stranu, či vyjel z jedné strany a zastavil se na druhé.

<marquee loop=X direction=směr behavior=typ scrollamout=hodnota scrolldelay=hodnota width=šířka height=výška bgcolor=barvička align=left/center/right> text/obrázek </marquee>

loop=X

Místo velkého X zadáme hodnotu, kolikrát chceme akci opakovat. Pokud má objekt přejet 3x zadáme tedy trojku. Když má jít o nekonečné opakování hodnota se udává 0 nebo se vůbec nenapíše atribut.

direction=směr

Kterým směrem se má objekt ubírat. Hodnoty jsou left, right, down a up

behavior=typ

Jde o parametr, kterým určíme vlastnost textu, co se pohybu týče. Máme zde k dispozici 3 parametry:

slide* - objekt přijede z jedné strany a zůstane stát na místě
scroll - objekt projede a zmizí na druhé straně
alternate - objekt se odráží z jedné strany na druhou

SLIDE
SCROLL
ALTERNATE

* hodnota SLIDE nefunguje ve FireFoxu, (což se nedivým) a chová se jako SCROLL

scrollamout=hodnota

Zde zadáváme počet pixelů mezi poskokem při animaci. Nejlepší je vyzkoušet. Vlastně tím definujeme plynulost pohybu.

scrolldelay=hodnota

Tady prozměnu patří hodota udávající počet milisekund než dojde k dalšímu postupu animace. V kombinaci se scrollamout určujeme rychlost pohybu, ale již zmíněnou plynulost.

bgcolor=barvička

Zde máme možnost zadat barvu pozadí jezdícího textu, tak jak známe (název, nebo kód). Pokud neuvedeme nic, tak převezme pozadí stránky.

Taková ukázka:

Autoři:
El Carlos
PaBi3


Podpora
malá hrstka

Remcalové:
naprostá většina

Šéfikové
Admin
S-Admin

V roce 2004 - 2005 vyrobil ČNIM
www.owebu.cz

S písní na rtech

Stejná kategorie jako marquee je i parametr bgsound. Z názvu je patrné, že jde o zvuk na pozadí stránky. Člověka to spíše naštve, protže dost lidí třeba při prohlížení webů poslouchá mp3 apod a když mu do toho začne řvát hudba - není to nic moc.

Protože o zvuku už psal PaBi3, tak zde nebudu nic moc vysvětlovat, jenom doplním další 2 atributy, které jsem našel. Pokud už by jste měli velkou nutnost dát na stránky nějaký zvuk, nebo hudbu, použijte možnost ovládání skrze JS, FLASHem apod. Vzpomínám si, že jsem takové ovládání (výběr písniček nebo ticha) dokázal udělat i v HTML, ale o tom zas jindy.

volume=0

hlasitost - 0 znamená maximum a -10000 minimum.

balance=0

Vyvážení reproduktorů. Je to od -10000 do 10000.

Tak to by bylo asi tak všechno. Jak jsem psal na začátku: Nevím jestli definitivně, ale pokud Admin bude mít zájem, tak bych se s ohledem času pustil do článků, kde by jsme už pracovali s webem jako takovým a obhospodařovali jej.

Zatím díky za pozornost a neshle na nějakým vašem webu


Autor: El Carlos
Štítky: HTML
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a deset