Nejčastější chyby začátečníků

Napsal O webu (») 21. 7. 2004 v kategorii PHP/HTML, přečteno: 728×

Tento článek by si měl přečíst každý začinající webdesigner před tím, než svůj web publikuje.

Když si čtu kritiku webových stránek, nebo sám hodnotím tak se mi do toho kolikrát nechce. Valná většina stránek zde předložených ke kritice obsahuje několik stále se opakujích základních chyb. Byly zde již uvedeny mockrát, ale stejně si myslím že nebude na škodu si je tu shrnout v jednom článku, jak se říká, opakování je matka moudrosti. Začneme od začátku:

DTD: Document Type Definition - Definice typu dokumentu
Nachází se hned na začátku zdrojového kódu stránky a v podstatě určuje prohlížečí co má zobrazit.
Např. pro HTML 4.01 vypadá následovně: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"
"http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

Nebo pro XHTML 1.1:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd">
Jak má správně vypadat DTD pro ten který jazyk nejdete v každé příručce k němu jak v tištěné nebo internetové podobě hned na začátku.

META:Obsahuje základní informace o stránce (například obsah, autor, klíčová slova pro vyhledávače, kódování atd.) Napsat můžete prakticky cokoliv ale další informace jsou prakticky zbytečné, protože se nikde nezobrazují, snad kromě vlastností stránky v Netscapu. Nejdůležitější jsou asi klíčová slova (keywords) díky kterým internetové vyhledávače Vaši stránku najdou při zadání některého z Vámi definovaných klíčových slov, např: <meta name="keywords" content="webdesign,HTML,CSS, PHP">
Další velice důležité je <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;

charset=iso-8859-2"/>
což určuje kódování. Pokud toto nezadáte, nebo zadáte špatně hrozí že se vám nezobrazí správně diakritika (tedy háčky a čárky). Používá se ještě kódová stránka (charset) windows-1250, ale osobně ji moc nedoporučuji, protože uživatelům systému Linux se stránka nezobrazí správně.

Tabulkový layout:Toto je snad nejrozšířejnější nešvar. Formátování stránky pomocí tabulek se možná zdá pohodlné, ovšem tabulka naní původně určena pro formátování stránky a mohou nastat potíže se správností zobrazení v některých prohlížečích (např. Opera, Mozilla) Proto je vhodné používat element DIV.

Optimalizováno pro MS internet explorer:Jedna z nejhorších chyb kterých se tvůrce webu může dopustit. Dokazuje to jeho diletantství a lenost vytvořit takový web, který zobrazí všechny prohlížeče. Navíc bývá dobrým zvykem umístit tuto hlášku na co nejviditelnější místo co nejkontrastnějším písmem a již jsem viděl i v pop-up okně.
1.)Toto některé návštěvníky přímo přivádí k šílenství a hned jak to uvidí, Vaši stránku zavřou.
2.)OS Linux se rozšiřuje stále více a v tomto systému žádný MS Internet explorer ani cokolim jiného od MS není takže jeho uživatelé takovéto stránky nezobrazí správně.

Velikost obrázků:I přesto, že se v dnešní době stále více rozšiřuje vysokorychlostní připojení, stále se ještě spousta lidí připojuje přes faxmodemy případně GPRS na mobilním telefonu. Musíme pamatovat i na ně a tvořit stránky s co nejmenší velikostí. Úvodní stránka by neměla mít v žádném případě více než 200KB, ideální je velikost kolem 100KB, ovšem pozor aby velikost nešla na úkor kvality obrázků. Ideální formát je GIF nebo PNG(i když má nějaké ,,mouchy") o něco méně vhodný je JPG. Při tvorbě fotogalerií by velikost náhledů neměla přesahovat rozlišení 150x100px a 20KB, vlastní fotka potom 100KB a rozlišení 102x768, ideální je 800x600

Validita kódu:Validní kód je kód který je napsaný správně a souhlasí s normami W3C (konsorcium, které určuje vše kolem webu). Částečně souvisí se správností zobrazení a je vizitkou webmastera. Dobrý webmaster nevalidní stránky nepublikuje. S tímto souvisí volba jazky, ve kterém budete stránku tvořit. Než s vlastní tvorbou začnete, rozmyslete si, jaké elementy použijete a jestli je vámi zvolená norma povoluje (není například pro ostudu místo XHTML 1.0 strict použít XHTML 1.0 Transintional, pokud víte že normu strict nesplníte). To zda je stránka validní zjistíte pomocí validatoru. Osobně mohu doporučit ten nejoficiálnější na stránkách konsorcia W3C http://www.w3c.org

CSS v dokumentu:CSS, tedy kaskádové styly, není vhodné umisťovat přímo do vlastní stránky, protože tím vlastně částečně ztrácí smysl, ale do externího .css souboru a odkázat na něj následujícím způsobem: <link rel="stylesheet" href="display.css" type="text/css"

media="screen"/>
Lépe to vypadá a usnadníte si tím práci obzvláště při tvorbě rozsáhlejších stránek, kde by vám formátování každé stránky zvlášť přidělalo i několik hodin zcela zbytečné práce.


Doufám že se mi podařilo shrnout alespoň ty základní chyby a že si tento článek vezmete k srdci a že to půjde poznat v sekci kritika:)
Autor: Cyz
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a dvě