Nejčastější chyby začátečníků - I.

Napsal O webu (») 18. 7. 2005 v kategorii PHP/HTML, přečteno: 1120×

Zde si ukážeme několik nejčastějších prohřešků těch začínajících webotvůrců.

Tímto článkem bych chtěl započít drobnou minisérii o nejčastějších prohřešcích začínajících webotvůrců. Účelem není naučit začátečníky nejnovějším technologiím a standardům, ale obeznámit je o častých chybách a nedostatcích, které v prvopočátcích udělal snad každý, kdo má s webdesignem něco společného.

1. Optimalizováno pro... --- velmi častá chyba. Vyskytuje se na většině amatérských stránkách. Člověka prahnoucího po informacích nezajímá, že jste udělali stránky pouze pro jeden typ prohlížeče a jedno rozlišení. Snažte se tedy optimalizovat pro co nejvíc uživatelů. Zpřístupněte své stránky.

2. Untitled document --- další velký prohřešek. Tentokrát proti SEO. Pokud "píšete" své stránky v některém z WYSIWYG editorů, nezapomeňte do titulku stránky dopsat adekvátní název stránky. Jinak se vaše stránka ve výsledcích vyhledávání ztratí mezi tisícovkami stránek se stejným nadpisem. Vyvarujte se i titulkům jako "Vítejte na mé stránce" atd...

3. Javascriptové hlášky --- věc, které dokáže hodně lidí opravdu naštvat. Nesmyslné vyskakující okna pomocí javascriptu typu "Ahoj. Vítej..." je zaručený způsob, jak odradit od další návštěvy. Nepoužívejte je.

4. Animovaný gif --- někdy vhodný doplněk, ale jen v malé míře. Tucet "blikátek" a jiných volovin stránku degraduje.

5. Křiklavé barvy --- při tvorbě stránky si nejprve zvolte několik barev, které budou na stránce převládat a poté je snažte co nejjemněji do stránky zakomponovat. Pro začínající lamu je největším potěšením ukázat, jak umí na stránku dát extravagantní barvičky --- vyvarujte se toho.

6. Nízký kontrast --- souvisí s předešlým bodem. Avšak tento prohřešek dělají často i ostřílení webdesignéři. Ne vždy se na vaší stránku podívá mladý, zdravý člověk s parádní akomodací oka. Snažte se mít v co největším kontrastu barvu pozadí a písma. Na otestování kontrastu písma s pozadím slouží například nástroj na www.sovavsiti.cz/kontrast

7. Velikost písma --- trendem je používat co nejmenšího písma --- chyba. Optimální velikost písma je něco kolem patnácti pixelů. Zadávejte ale velikost písma v procentech, nebo em jednotkách --- stále se na internetu objevují lidé, co si text chtějí zvětšit i v Internet Exploreru.

8. Valid XHTML --- snad ani ne chyba, jako spíše vychloubání se. Často se v patičce objeví ikonka, nebo tučný odkaz na validitu. Je sice pěkné, že dokážete napsat validní kód, ale pro uživatele to není nikterak důležité. O hodně důležitější je pro něj přístupnost a použitelnost.

9. Grafika --- Pěkná grafika a design je to první, co čtenáře vašeho webu může zaujmout, ale s grafickými prvky na stránce se snažte držet alespoň trochu při zdi. Není nic horšího, než když se mi mi začne zdlouhavě načítat ohromně velké rádobyfuturistické logo.

Tak to by bylo takové zobecnění několika nejčastějších chyb těch začínajících. Kdybych tyto prohřešky shrnul do jedné věty, použil bych otřepanou frázi "V jednoduchosti je síla", která na internetu platí dvojnásob. V příštím díle se podíváme na nejčastější chyby v kódu.
Autor: Ondřej Kůrka

Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a pět