Wi-Fi - moderní bezdrátová technologie (II.)

Napsal O webu (») 23. 6. 2007 v kategorii PC sítě, přečteno: 3448×
obrazky/wifi2-kon.jpg

Wi-Fi - moderní bezdrátová technologie (II.)




Rozdělení hardware:

Wi-Fi karty - jsou Wi-Fi adaptéry, jež jsou montovány přímo do PCI slotu ve vašem PC. Tyto karty zpravidla obsahují malou anténku, kterou lze odšroubovat a připojit místo ní kteroukoliv jinou interní či externí anténu. Standardně dodávané antény většinou zvládnou pokrýt místnost v které se karta nachází, avšak pokud se chcete spojit na větší vzdálenost v exteriéru, tak je vhodné použít anténu externí. Největší výhodou je nízká cena těchto Wi-Fi adaptérů.



poznámka:
Dále existují karty typu PCMCIA, jež jsou určeny pro použití v přenosných zařízeních jako jsou notebooky či PDA. Většina dnes nově varáběných přístrojů ma v sobě Wi-Fi už zabudované.

Wi-Fi USB adaptéry - do PC se zapojují pomocí USB kabelu, jež může mít délku i přes 5m a tudíž snadno dosáhnout na místo odkud je signál dostupný. Hlavní výhodou je jejich malá velikost. Tím je možné je mít neustále u sebe a na cestách je jen připojit k notebooku či podobně.

hardwarové access pointy (HWAP) - nejdražší, ale nejuniverzálnější zařízení, které umožňuje napojení jiných klientů či uživatelů. Můžeme skrze ně sdílet s ostatními připojení k internetu a podobně. K PC se připojují pomocí metalické sítě (klasický UTP kabel s RJ45 konektorem) a obsahují port pro připojení antény. Moderní zařízení pak obsahují i několik RJ45 portů a tudíž dokáží plnit funkci routeru mezi PC spojenými kabeláž a PC napojenými skrze Wi-Fi.



antény - velice důležitá přijímací část Wi-Fi sítě. Hlavní využití je pro lepší získávání signálu ze vzdálenějších oblastí, rovněž zesiluje přijímaný signál - je to vyjádření, kolikrát silnější signál je daná anténa schopna "získat z prostoru" ve srovnání s anténou referenční.
Existuje jich několik typů, nejčastěji se setkáme s klasickou směrovou anténou, která vypadá jako síto s vyzařovací tyčí uprostřed a přijímá signál z jednoho bodu. Slabší verze jsou antény typu YAGI, které se podobají klasickým televizním anténám.

poznámka:
Dále existují sektorové a všesměrové antény, které se používají k pokrytí signálu na nějakém území.



kabeláž - standardní kabel pro připojení antény k WiFi adaptéru je koaxiální s impedancí 50ohm. Jeho detailní parametry se ale velmi podstatně liší podle typu nasazení. Jedním z nejpodstatnějších faktorů, na který při pořizování nahlížíme, je bezesporu útlum na metr délky. Tato hodnota udává, kolik dB ze signálu vysílaného z adaptéru se na každém metru kabelu ztratí. Optimální hodnota u moderní kabeláže se pohybuje v rozmezí od 0,22 do 0,5 dB/m. Z toho vyplývá fakt, že kabeláž mezi anténou a WiFi adaptérem by měla být pokud možno co nejkratší (obecně platí 1 - 3 metry je krátká vzdálenost, 4 - 7 je přijatelná, více už není vhodné).

konektory - tvoří vodivé spojení mezi kabeláží a vstupem do antény nebo výstupem z WiFi adaptéru. Je tedy jasné, že pokud je tento spoj jakýmkoliv způsobem narušen, okamžitě dochází k nechtěnému snížení úrovně signálu či úplnému přerušení linky. Bohužel na trhu se vyskytuje několik běžně používaných typů konektorů a tudíž je potřeba si předem zjistit, jaké budeme na každý konec kabelu potřebovat. Nezapomeňte se také ujistit, že si necháváte nakrimpovat správné provedení konektoru (samec vs. samice). Mezi nejčastěji používané konektory patří N. Je vhodný jak pro použití v exteriéru, tak i v interiéru a hodí se pro kabely s tloušťkou v rozmezí od 4 do 11mm a připevní se na ně buď pájením nebo pomocí krimpovacích kleští. Dalším je konektor R-SMA, Ten je určen pro vnitřní použití a naleznete ho prakticky na všech kartách do PCI, na mnoha HWAP a na tenkých kabelech. Jeho hlavní předností je obrovský frekvenční rozsah použitelnosti - útlum je přijatelný až do 18GHz. Jeho předností jsou také kompaktní rozměry, které ho předurčují pro použití v budoucích miniaturizovaných zařízeních.

poznámka:
Dalšími používanými konektory jsou novější TNC, které používá především firma Linksys.


Autor: Martin Bednář
Štítky: wifi
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a devět