WAN zařízení, 1.díl

Napsal O webu (») 25. 5. 2009 v kategorii PC sítě, přečteno: 2998×
obrazky/WAN-globe-logo.gif

WAN zařízení


WAN používá celou řadu zařízení, každé je specifické určitému WAN prostředí, mezi ně patří:

Modem – moduluje analogový signál k zakódování digitální informace a také demoduluje nosný signál k dekódování přenášené informace. Základní modem konvertuje digitální signály produkované počítačem do frekvencí, které mohou být přenášeny přes analogové vedení veřejné telefonní sítě. Na druhém konci připojení druhý modem konvertuje signál zpět do digitální podoby, kterou je schopen počítač zpracovat. Rychlejší modemy jako třeba DSL modemy přenášejí signál používáním vyšších frekvencí širokopásmového připojení.

CSU/DSU digitální linky jako T1 nebo T3 nosné linky požadují channel service unit (CSU) a data service unit (DTU). Tyto dvě zařízení jsou obvykle zkombinována do jednoho zařízení nazývaného CSU/DSU. CSU poskytuje ukončení pro digitální signál a zabezpečuje integritu spojení skrz kontrolu chybovosti a sledování linky. DSU konvertuje rámce T-nosné linky na rámce, které je schopna LAN síť interpretovat.



Access server – Koncentruje vytáčenou komunikaci uživatelů. Může obsahovat směs analogových i digitálních rozhraní a podporuje stovky současně připojených uživatelů.

WAN switch – multiportové propojovací zařízení používané v přenosových sítích. Tato zařízení obvykle přepíná provoz v sítích jako ATM či Frame Relay nebo X.25 a operuje na datové vrstvě OSI modelu. Za WAN switche je možno považovat i switche veřejné telefonní sítě (PSTN), příkladem je ISDN analogové vytáčení.

Router poskytuje propojení sítí a přístupový bod do WAN sítě, kterým se síť připojuje k poskytovateli připojení (ISP). Tato rozhraní mohou být např. sériové linky. U některých typů WAN rozhraní je třeba k připojení k ISP přidat ještě externí zařízení jako DSU/CSU nebo modem.

Core Router se nachází uprostřed v jádru páteřní sítě WAN. Ke své práci musí umět pracovat s nejrůznějšími telekomunikačními rozhraními té nejvyšší rychlosti a musí umět přeposílat pakety plnou rychlostí těchto rozhraní. Router také musí podporovat směrovací protokoly používané v jádru




Autor: Martin Mikulec
Štítky: WAN zařízení
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a třináct