Telefony - typy účastnických zařízení, 3.díl

Napsal O webu (») 23. 6. 2009 v kategorii PC sítě, přečteno: 3283×
obrazky/telephone.gif

Typy účastnických přístrojů


Přístroj MB (místní baterie) používá pro přenos mikrofon, tel. sluchátko, hovorový transformátor a mikrofonní baterii. Chce-li úč. volat, tak zatočí klikou induktoru, tím se generuje vyzváněcí proud. Vyzvednutím mikrofonu se připojí hovorový obvod, po ukončení hovoru musí odzvonit, tím se dává signál operátorce o ukončení hovoru.



Dalším typem je účastnický přístroj UB (ústřednová baterie). Pro přenos používá mikrofon, sluchátkový a hovorový transformátor HTr. Na vedení je trvale připojeno 48 V.

Účastnický přístroj AUT (automatický s ústřednovou baterií) je doplněn oproti přístroji UB o číselnici. Je-li telefon zavěšen, je připojen pouze zvonek. Zvedneme-li mikrotelefon, spojí vidlice VP stejnosměrný okruh a ústředna podle odběru pozná, že jsme vyvěsili.

Analogové přístroje již dávno nejsou koncipovány jako rotační, jsou většinou sestaveny z několika bloků řízených jednočipem. Účastnické vedení je přivedeno na blok linkového rozhraní, ke kterému je připojen zvonek, dnes většinou další integrovaný obvod pro generování melodií. Blok linkového rozhraní je ovládán mikropočítačem, na základě vyzvednutí mikrotelefonu anebo stisknutí tlačítka dojde k uzavření smyčky účastnického vedení.
Hovorová část je tvořena blokem mikrotelefonní hovorové soupravy, případně soupravy pro hlasitou komunikaci. Volbu zajišťuje generátor DTMF ovládaný jednočipem. Telefon je vybaven nezbytnou klávesnicí a případně i displejem, na kterém mohou být zobrazovány nejen volená čísla, ale i další informace, které již vyžadují dodatečnou paměť (seznam kontaktů, posledně volané číslo, datum a zmeškaná volání)



Kontrolní kódy

Vyzváněcí tón má kmitočet 25 Hz a indikuje příchozí volání na koncovém analogovém zařízení. Během sestavování spojení jsou telefonními ústřednami generovány kontrolní tóny, které informují o průběhu, jedná se o:

kontrolní oznamovací tón, který je ve veřejné síti PSTN vysílán následovně a ústředna oznamuje svoji připravenost k přijetí volby a svůj bezporuchový stav
tón 330 ms ±30 ms, mezera tón 330 ms ± 30 ms
tón 660 ms ±60 ms, mezera tón 660 ms ± 60 ms

kontrolní obsazovací tón, což je zvukové znamení, jímž se oznamuje obsazenost volaného účastníka
tón 330 ms ±30 ms, mezera tón 330 ms ± 30 ms

kontrolní odkazovací tón – zvukové znamení ústředny při volbě neexistujícího čísla
Je vysílán jako posloupnost třech tónů 950 Hz, 1400 Hz, 1800 Hz
tón 330 ms ± 30 ms, mezera < 30 ms
tón 330 ms ± 30 ms, mezera < 30 ms
tón 330 ms ± 30 ms, mezera 1000 ms ± 100 ms








Autor: Martin Mikulec
Štítky: Telefony
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Jiřka z IP 194.228.11.*** | 25.9.2014 11:47
To je pěkně starý typ telefonu smile To nemá asi s led technologií nic společného, i tak má své kouzlo. Mně se líbí led žárovky, pásky a domácí meteostanice www.ltc-elektro.cz/


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a dvě