Síťové protokoly (XVIII. část), Protokol pro audio a video komunikaci

Napsal O webu (») 25. 2. 2008 v kategorii PC sítě, přečteno: 2028×

Základní komponenty standardu H.323

Protokoly pro audio a video komunikaci

V dnešní době jsme svědky rapidního nárůstu požadavků na audiovizuální služby a s tím spojenou komunikaci multimediálních aplikací. Klasické komunikační protokoly ovšem pro takový druh přenosu dat nebyly navrženy. Proto byl navržen protokol, či lépe standard, který si klade za úkol těmto požadavkům vyhovět. Řeč je o protokolu H.323, který definuje celou infrastrukturu sítě pro přenos audiovizuálních dat.

Architektura H.323

Protokol H.323 představuje komplexní mezinárodní standard pro přenos audiovizuálních dat v prostředí, které negarantuje kvalitu přenosové cesty. V tomto standardu je zahrnuta nejen celková architektura, ale i definice komponent a použití komunikačních protokolů nižších vrstev. Protokol H.323 definuje čtyři základní komponenty komunikační infrastruktury a to Terminal (terminál), Gateway (brána), Gatekeeper (správce) a MCU (Multi Control Unit). Síť H.323 může obsahovat libovolné množství terminálů, MCU a bran, vždy však pouze jednoho gatekeepera. Mluvíme pak o H.323 zóně.





1. Terminál H.323 – Terminál je základní komponentou H.323 sítě. Používá se pro obousměrnou komunikaci v reálném čase. Terminál H.323 musí umět komunikovat s jinými multimediálními terminály v jiných sítích (např. ADSL) a také komunikovat se správcem (Gatekeeper). Terminál obsahuje jednotky pro připojení a kódování audia a videa. Audio zařízení jsou mikrofony produkující modulovaný signál, který je dále transformován na PCM data standardním kodérem G.711. Video signál je také transformován kodérem H.261 na data. Pro řízení komunikace a přenos dat je mezi terminál jsou využívány protokoly H.245 a H.225. Terminálem bývají nejčastěji různě výkonné počítače a stanice, ať už ty mobilní nebo integrované do videokonferenčních místností.





2. H.323 Gateway (Brána) – je volitelnou komponentou, která zajišťuje přenos audio/video dat mezi různými typy sítí, např. mezi sítí H.320 (ISDN), H.321 (ATM), H.324 (GSTN) a H.323 (LAN). Slouží také jako překladač protokolů podle jednotlivých typů koncových sítí. Na straně sítě H.323 pracuje několik protokolů. Protokol H.245 řídící signalizace pro výměnu vlastností, H.225 se stará o signalizaci volání pro sestavení a zrušení volání a H.225 RAS pro registraci u správce (Gatekeeper). Na straně druhé sítě pracují protokoly specifické pro tuto síť (ISDN). Pokud obě sítě používají společné protokoly, pak překlad není nutný.


3. Gatekeeper (Správce) – je důležitou součástí H.323 infrastruktury. Zajišťuje řídící služby pro terminály a brány MCU, ale běžně se nepodílí se na přenosu samotných dat, hlasu nebo obrazu (vyjímku tvoří tzv. proxy režim). Správce umožňuje směrovat spojení, poskytuje prostředky k jejich navazování, tarifikaci, i regulaci např. vzhledem ke kapacitě sítě. Standard H.323 definuje následující funkce, další funkce jsou volitelné, jako např. signalizace a autorizace hovoru, nebo řízení šířky pásma.


1. překlad adres (telefonní číslo - IP adresa),
2. řízení přístupu (adminission control - ARQ/ACF/ARJ),
3. kontrola pásma (bandwith control - BRQ/BCF/BCR),
4. řízení zóny.


4. MCU (Multi Control Unit) – zabezpečuje spojení a přenosy mezi více než třemi terminály H.323. MCU je povinně tvořena MC (Multipoint Controller) a MP (Mulitipoint Processor). MC prostřednictvím protokolu H.245 centrálně řídí celý způsob komunikace.






Autor: Robert Habrman
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a třináct