Síťové protokoly (V. část), Protokol DHCP

Napsal O webu (») 27. 9. 2007 v kategorii PC sítě, přečteno: 4790×

Protokol DHCP



Protokol DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) je používán k dynamickému přiřazování IP adres všem hostitelům v síti. S nárůstem mobilních počítačů je nevýhodné používat pevné adresy IP. Díky dynamickému přiřazování IP adres si uživatel nemusí pamatovat přihlašovací údaje (IP adresa, maska podsítě, výchozí brána, atd.) ke každé síti do které se připojuje. Hlavní předností tohoto protokolu je možnost okamžitého použití (plug-and-play). Pomocí DHCP protokolu je IP adresa podstatě jen zapůjčena. Je-li počítač od sítě odpojen a platnost adresy vyprší, může být tato IP adresa přiřazena jinému počítači.





Protokol DHCP používá pro přenos konfiguračních údajů protokol UDP. Prostřednictvím DHCP můžou být v jednom paketu obsaženy všechny připojovací údaje - např. IP adresa, maska podsítě či výchozí brána. Protokol DHCP umožňuje 3 možnosti přiřazování adres:


Dynamická konfigurace - po prvním přihlášení počítače do sítě mu je IP adresa přiřazena na určitou dobu. Po její expiraci je přiřazena nová. Tato doba je nastavitelná, obvykle to bývá zhruba týden.
Ruční konfigurace - umožňuje správci systému přiřadit konkrétnímu počítači určitou adresu.
Automatická konfigurace - ta přiřazuje stálou adresu počítači po jeho prvním připojení do sítě.


A jak to vlastně funguje? Vždy, je-li použit DHCP protokol, hostitelský počítač prochází šesti stavy:

1.Inicializace - po připojení do sítě hostitel vysílá požadavek DHCP pro zjištění všech DHCP serverů v síti.


2. Výběr - v této fázi klient obdrží zprávy od DHCP serverů. Nejsou-li v síti žádné servery, hostitel nic neobdrží. Je-li naopak v síti více DHCP serverů, pak si musí hostitel jednu z nabídek vybrat (třeba tu první). Každá z nabídek obsahuje informace o příslušné konfiguraci. Po jejím výběru vstupuje klient do stavu vyjednávání (délka zapůjčení adresy apod.) a zpětně odešle zprávu.


3. Požadavek - server přijme požadavek hostitele a zahájí zapůjčku IP adresy.


4. Vazba - klient začne zapůjčenou adresu používat. V tomto stavu klient funguje normálně - je připojen. Nyní si může klient adresu uložit a znovu o ni požádat po restartování. Vyprší-li doba zapůjčení adresy, klient odešle serveru žádost o její prodloužení. Po jejím zasání klient přechází do dalšího stavu.


5. Obnovení - klient čeká na odpověď ze serveru. Příjde-li kladná odpověď, vrací se klient do předchozího stavu. Byl-li požadavek klienta odmítnut, přechází klient do prvního stavu - inicializace. Neobdrží-li však klient žádnou odpověď do uplynutí určité doby (timeout), klient předpokládá nedostupnost serveru a přechází do šestého stavu.


6. Obnovení vazeb - klient zahájí vysílání požadavků o prodloužení exspirace adresy na všechny ostatní servery v síti. Dostane-li klient kladnou odpověď od jakéhokoliv serveru, přechází opět do stavu VAZBA. V opačném případě přechází do stavu INICIALIZACE.


Autor: Robert Habrman
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a čtyři