Routery určují nejlepší cestu
Každá síť, kterou router připojí obvykle požaduje samostatné rozhraní. Tato rozhraní jsou obvykle použita k propojení místních sítí (LAN) mezi sebou tak i místních sítí s WAN připojením. LAN jsou běžně ethernetové sítě, které obsahují zařízení jako PC, tiskárny a servery. WAN jsou používány k propojení sítí přes velké geografické území. Jako příklad je WAN připojení použité k připojení LAN k ISP (poskytovateli internetu)
Základní zodpovědností routeru je směrovat pakety směřující do místních nebo vzdálených sítí tou nejlepší trasou. K tomu používají svou routovací tabulku. Poté, co router obdrží paket, přečte si cílovou IP adresu a hledá nejlepší spojení se síťovými adresami v jeho routovací tabulce. Ta obsahuje také rozhraní, která má být použito k přeposlání paketu. Poté co je shoda nalezena, router zabalí IP paket do rámce datové vrstvy OSI modelu a pošle správným rozhraním dále k cíli.
Pozitivní je, že pokud router příjme paket, který je zabalen v jednom typu rámce druhé vrstvy jako ethernet rámec, je router schopen přeposlat paket zabalený v jiném rámci a to podle použitého média, po kterém se data dále přenáší. Příkladem je PPP (Point-to-point) protokol používaný na T1 linkách, Ethernet, Frame Relay nebo ATM.
Příkladem výpisu routovací tabulky je následující výpis
Router#sh ip route
Codes: C - connected, S - static, I - IGRP, R - RIP, M - mobile, B - BGP
D - EIGRP, EX - EIGRP external, O - OSPF, IA - OSPF inter area
N1 - OSPF NSSA external type 1, N2 - OSPF NSSA external type 2
E1 - OSPF external type 1, E2 - OSPF external type 2, E - EGP
i - IS-IS, L1 - IS-IS level-1, L2 - IS-IS level-2, ia - IS-IS inter area
* - candidate default, U - per-user static route, o - ODR
P - periodic downloaded static route
Gateway of last resort is not set
C 192.168.1.0/24 is directly connected, FastEthernet0/0
C 192.168.2.0/24 is directly connected, Serial0/0/0
S 192.168.3.0/24 is directly connected, Serial0/0/0
Z výpisu vidíme, že první písmeno udává použitý tip směrování či roubovacího protokolu, druhým záznamem je adresa next-hopu (cílové sítě) a třetím je rozhraní, kterým se do cílové sítě z routeru dostaneme. Routovacích protokolů je celá řada, v našem příkladu vidíme dvě přímo připojené sítě (connected) a jednu staticky nakonfigurovanou cestu. Ostatní směrovací protokoly slouží k automatickému předávání informací o cestách, což je v dnešní rozšířené síti nezbytnou nutností.
Autor: Martin Mikulec