Routery - centrum sítě, 1.díl

Napsal O webu (») 3. 7. 2009 v kategorii PC sítě, přečteno: 1357×
obrazky/router.jpg

Routery (směrovače) v centru sítí


V dnešní době mají počítačové sítě nesmírné důsledky na naše životy. Mění způsoby, jakými žijeme, pracujeme nebo si hrajeme. Počítačové sítě, v širším kontextu, umožňují lidem komunikaci, spolupráci a interakci, jaká nikdy předtím nebyla možná. Síť používáme nejrůznějšími způsoby, používáním web aplikací, IP telefonii, video konference, interaktivní hry, elektronická komerce, vzdělání a mnoho dalších.

V centru sítě je router. Jednoduše řečeno, router spojuje jednu síť ke druhé, čili je zodpovědný za doručení paketu napříč různými sítěmi. Cílem IP paketu může být web server v jiné zemi nebo třeba emailový server ve vnitřní síti. Zodpovědností routeru je doručit pakety vhodným způsobem. Efektivita celé internetové komunikace záleží velkou měrou na schopnosti routerů přeposílat pakety, jak jen nejefektivněji je to možné.

Routery jsou nyní umísťovány do satelitů v kosmu. Tyto routery budou mít schopnost přeposílat IP provoz mezi satelity ve vesmíru a tím redukovat zpoždění a nabídnout větší flexibilitu sítě.

Routry poskytují také další služby. K uspokojení požadavků dnešní doby musí

zajistit 24x7 (24 hodin, 7 dní v týdnu) dostupnost. K zajištění garance dostupnosti používají routery záložní cesty v případě, že primární vypadne.

poskytovat integrované služby jako data, video nebo hlasové služby přes drátové či bezdrátové sítě. Routery používají QoS – priorizaci paketů k zaručení real – timeového provozu jako hlasové služby, video a kritická data, která nemají být dropnuta či zpožděna.

Snižují hrozbu červů, virů a dalších síťových útoků v síti používáním povolování či zakazováním paketů.



Router je počítač, stejně jako ostatní počítače např. PC. Úplně první router, používán pro Advanced Resarch Projects Agency Network (ARPANET) měl IMP procesor. IMP byl Honeywell 316 minipočítač, který ARPANET přivedl na svět 30.srpna 1969.
ARPANET byla první paketově přepínaná síť na světě a byla předchůdcem dnešního internetu. Byl vyvinut Advanced Research Projects Agency pod záštitou amerického ministerstva obrany.

Routery mají některé stejné hardwarové a softwarové komponenty, které jsou k nalezení i u ostatních počítačů jako
CPU
RAM
ROM
Operační systém


Routery jsou v centru sítě

Typičtí uživatelé si nejsou vědomi přítomností obrovského počtu routerů v jejich vlastní síti či v internetu. Uživatelé očekávají, že budou schopni přistupovat na web server, posílat emaily nebo třeba stahovat hudbu stejně, ať je server v jejich domácí síti nebo na půl cesty kolem světa. Znalci problematiky ví, že router propojuje nejrůznější sítě. To znamená, že má hromadu rozhraní, které každé patří jiné IP síti. Ve chvíli, kdy router příjme paket na rozhraní, rozhodne se, na které rozhraní paket přepošle aby doputoval do svého cíle. Zvolené rozhraní může bránou jak pro cílovou síť, tak pro síť, která je pouze cestou k cíli a cesta vede přes další (často ne poslední) router.



Autor: Martin Mikulec
Štítky: Routery
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a pět